Bojan nije običan pčelar: On pravi meleme sa svojim roditeljima i 3 sina (FOTO) (VIDEO)
Bojan je o pčelarstvu učio od svog prijatelja, a sada je mentor mlađem pčelaru
Bojan Stanković iz Obrenovca, sada već dugogodišnji pčelar, osim ponude pčelinjih proizvoda, svojim kupcima nudi razne meleme, tonike i mešavine. U pripremi ovih proizvoda učestvuje cela porodica, uključujući i njegove roditelje i tri sina.
Bojan je o pčelarstvu učio od svog prijatelja, a sada je mentor mlađem pčelaru.
Naročito je interesantno što je pčelarstvo spojio sa travarstvom, kojim se inače bavi njegov otac. Novonastalim spojem dve delatnosti u porodici Stanković danas se dobijaju brojni lekoviti proizvodi značajni za zdravlje ljudi.
Pčelar sa osmogodišnjim stažom
Bojan se pčelarstvom bavi od 2008. godine, a od 2010. je član SPOS-a. Nakon neuspeha u dotadašnjem poslu, na predlog prijatelja, odlučio je da se bavi pčelarstvom. Krenuo je sa tri društva, a danas ih ima 80.
Srbija odobrila pozivni broj za Kosovo
Društva su smeštena na dve lokacije u okolini Obrenovca, to jest u selima Belo Polje i Mislođin. Želja ovog pčelara je da u narednom periodu poveća broj košnica na 150. Izuzetno je ponosan na nagradu Beogradski pobednik u kategoriji pčelarstvo, koju je dobio ove godine.
Od učenika do mentora
- Posle neuspeha u privatnom biznisu, u pčelarstvu sam pronašao utehu. Prijatelj Saša Radivojević me je uputio u pčelarstvo. Prve dve godine sam samo učio. Od 2010. godine sam član SPOS-a, a od ove godine sam ja mentor jednom mladom pčelaru Daliboru Jovanoviću, koji mi dosta pomaže - priča Bojan o svom putu pčelarenja.
Od početnika do mentora
Ono što Bojana izdvaja od drugih pčelara jeste što je na nagovor roditelja, osnovne pčelinje proizvode, med, vosak i propolis počeo da kombinuje s lekovitim biljem zahvaljujući čemu su nastali potpuno novi proizvodi. S obzirom na to da se njegov otac ceo život bavi proizvodnjom i ubiranjem lekovitog bilja, došli su svojevremeno na ideju da mešanjem određenih osušenih biljaka i pčelinjih proizvoda prave meleme, tonike i brojne druge proizvode koji služe lečenju i očuvanju zdravlja.
Dedini recepti
Prema Bojanovim rečima, cela porodica je uključena u pčelarenje i pripremi preparata.
- Majka mi dosta pomaže, najviše oko pakovanja. Imam tri sina, mali su, ali pomažu koliko mogu. Najstariji ima 14, srednji devet, a najmlađi sedam godina. U našoj lozi, jedino se otac nije bavio pčelarstvom, i deda i pradeda su bili pčelari. I deda je kombinovao bilje i med, tako da koristimo njegove recepte - kaže Bojan.
Zlatibor će goreti u najluđoj noći: Na Kraljevom trgu SPEKTAKL
Mladi naslednici
Za očuvanje imunog sistema naš sagovornik preporučuje kombinaciju meda i đumbira, dok se kombinacija meda i cimeta takođe može koristiti iu iste svrhe, za očuvanje imuniteta ali i za snižavanje holesterola i mršavljenje. Med se može kombinovati i sa čuvarkućom, susamom i livadskim biljem.
Bojan kaže da jedna porodica teško može da se izdržava samo od pčelarstva, naročito ako pčelari imaju manje od 50 košnica. I njemu je pčelarenje samo dodatni posao. Od prodaje pčelinjih proizvoda i biljnih mešavina može da se zaradi, ali kako napominje pčelar iz Obrenovca, treba dosta i da se uloži.
(Telegraf.rs / agroklub.rs)