BOSANCI ZOVU POLICIJU BUKVALNO ZA SVE: "Žena neće da spava sa mnom", "Vozite me da mi skinu uroke i crnu magiju"

Iz policije apeluju na građane da ne zloupotrebljavaju ovaj broj

Okretanje broja 122 trebalo bi da znači da je nekome ozbiljno ugrožena bezbednost ili zdravlje, ali mnogi pozivi koje primaju policajci u Republici Srpskoj nikako ne spadaju u njihov opis posla.

>>> STRAVIČAN ZLOČIN U BANJALUCI: Kidnapovali mladića, pretukli ga, a onda ga ostavili GOLOG na ulici

- Znate li kako telefonom da dobijem čips - glasilo je pitanje koje je postavljeno prijedorskoj policiji od građanina koji je zapravo želeo da se raspita za CIPS, odnosno lokaciju za izdavanje dokumenata.

Razlozi zbog kojih neki pozivaju broj 122 u pojedinim slučajevima toliko su urnebesni da se s pravom možemo zapitati - da li je to moguće?! Tako se, primera radi, pripadnici Centra javne bezbednosti (CJB) Prijedor sećaju i ogorčenog muškarca koji je, kako je naveo, želeo da prijavi "nasilje u porodici", jer supruga neće da spava s njim.

- Dolazite odmah, ošinuo me otac skemlijom (stolicom) po glavi - glasio je poziv koji je primila prijedorska policija.

Pritom se pripadnicima CJB Prijedor neko požalio i da u "susednom stanu smrdi", zbog čega ne može da živi u zgradi, pa je od njih tražio da nešto preduzmu. Iz CJB Istočno Sarajevo naveli su da je u prvih šest meseci ove godine evidentirano 488 poziva na telefonski broj 122, a tek retki nisu bili u nadležnosti policije.

- Na primer, imali smo poziv građana koji prijavljuju da u haustoru zgrade leži pas koga niko ne može da pomeri zbog težine - ispričali su "Nezavisnim" iz CJB Istočno Sarajevo.

Iz CJB Bijeljina kažu da se nerijetko broj 122 koristi i za pozive koji nisu u domenu rada policije, pa kao primer navode poziv građanina koji se žali da je slepi miš ušao u kuću i da dođe policija da ga istera. Pritom traže od bijeljinske policije da im pozove taksi, a beleže se i pozivi od dece da se nalaze na određenoj adresi, pa da to policajci jave njihovim roditeljima.

Pripadnike CJB Banjaluka, pored građana koji broj 122 pozivaju iz potrebe, svakodnevno pojedinci zovu i iz dosade, zabave, neznanja i njima svojstvenih razloga koji ne spadaju u nadležnost policije.

- Kao neuobičajne slučajeve možemo navesti pozive kojima građani traže od policije dopunu za mobilni telefon, da ih odvezu kući, plate taksi, odvezu do hodže kako bi im skinuo uroke i kod vračare radi skidanja crne magije, pomoć od policije jer se u stanu nalazi vrabac, da isteraju iz stana slepog miša i slično - rekli su iz CJB Banjaluka.

Policajci priznaju da bi im bilo lakše da se prijave odnose samo na delokrug njihovog rada, ali i uveravaju da, uz neuobičajene pozive, obavljaju svoje poslove profesionalno i bez zastoja.

Iz CJB Doboj apeluju na građane da ne zloupotrebljavaju ovaj broj, jer, kako kažu, zbog zauzeća telefonske linije policajci nisu dostupni stvarno ugroženim osobama, a samim tim i nisu na raspolaganju za brzu intervenciju.

(Telegraf.rs/nezavisne.com)