Prva studija o blizancima u Srbiji

U našoj zemlji ima oko 65.000 blizanaca, a planirano je da u ovom istraživanju učestvuje oko 200 parova, rođenih između 1950. i 1992. godine

U okviru projekta "Nasledni, sredinski i psihološki činioci mentalnog zdravlja" pod pokroviteljstvom Ministarstva za nauku i obrazovanje Republike Srbije, trenutno se sprovodi istraživanje u sklopu prve blizanačke studije u Srbiji, koja ima za cilj utvrđivanje udela raznih činilaca, u razvoju bazičnih osobina ličnosti i sposobnosti blizanaca.

Istraživački tim čine nastavnici i saradnici Odseka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i Medicinskog fakulteta u Novom Sadu.

Prema rečima dr Snežana Smederavac,  rukovodioca ovog projekta, jedan od najvažnijih ciljeva ovog istraživanja jeste utvrđivanje udela genetskih i sredinskih uticaja u razvoju pojedinih psihičkih funkcija ili zdravstvenih tegoba.

- Proučavanje blizanac naučnicima omogućava da saznaju više o tome kako životna sredina I nasledni faktori utiču na nastanak bazičnih osobina ličnosti i intelektualnih sposobnosti, ali i bolesti. Bez blizanaca, ovaj tip istraživanja bilo bi nemoguće sprovesti - ističe ona i dodaje da se do sada već 176 blizanačkih parova iz Novog Sada i Niša uključilo u ovu studiju.

-Istraživanja blizanaca pokazala su da je razvoj nekih oboljenja presudna genetska osnova. Neka od najvažnijih rezultata govore da sukod osoba sa epilepsijom, nasledni faktori ti koji određuju uzrok i trajanje napada, kao i da su nasledni faktori odgovorni za više od polovine varijacija u gojaznosti. Međutim, najvažniji rezultati ovih studija glasi da sredinski uticaji, u koje se ubrajaju porodični odnosi , vaspitni stavovi, uticaj vršnjaka i kulture imaju približno jednak udeo u oblikovanju osobina ličnosti i zdravstvenih simptoma- objašnjava sagovornica.

Ona ističe da u našoj zemlji ima oko 65.000 blizanaca, a planirano je da u ovom istraživanju učestvuje oko 200 parova, rođenih između 1950. i 1992. godine. Približno sto partova biće jednojajčano, a isto toliko biće dvojajčani. Zanimljiva statistika govori da bez asistencije veštačke oplodnje, na svakih 80 porođaja, dolaze “duplikati”,  i da u svakoj populaciji živi jedan odsto blizanaca. Iako blizanci i trojke dupliraju radost roditelja, lekari veoma obazrivo prate “višak” dece u materici, jer je svaka trudnoća rizična, s obzirom na to da je materica  “skrojena”  za jednu bebu.

(I. M. / Izvor: Politika)