Vampiri-lopovi su među nama: Otvaraju grobove, skidaju nakit sa umrlih, nose pruge i mostove, niko ne može da ih uhvati
Bezbednost ljudi nikad nije bila ugroženija
Ne, ovo nije film. Lopovi u Srbiji zaista kradu sve što se može poneti, od putne signalizacije i galanterije do opreme na putevima. Najnovija u nizu besmislenih krađa je jučerašnja na auto-putu Ljig-Preljina. Ukradeno je 2.000 metara zaštitne ograde i 20 šahtova!
KRAĐA NA NOVOM AUTO-PUTU KOD LJIGA: Lopovi već odneli 2 km ograde (FOTO)
Ono što ukradu, kasnije preprodaju kao sekundarnu sirovinu, čime se pričinjava velika materijalna šteta. Međutim, ovakve krađe često ugrožavaju i bezbednost ljudi.
Poslednjih godina krađe su učestale, pa je postalo uobičajeno da vidimo telegrafske stubove bez žica i trase pruga bez šina.
Podsećamo vas na samo neke slučajeve kada je krađa sekundarnih sirovina mogla dovesti do ozbiljnih tragedija.
Železnica Srbije na najvećem je udaru. U početku su lopovi nosili delove pruga sa napuštenih trasa, ali u poslednje vreme kradu se i metalni delovi pruge sa koloseka kojim redovno saobraćaju vozovi. Železničari strahuju da ovo može dovesti do nesreće.
Opasnost vreba i na ulicama Beograda jer su poklopci šahtova česta meta lopova. Samo do sada ukradeno je preko 150 poklopaca, što znači da u svakom trenutku u gradu postoji rupa u koju neko može upasti i povrediti se.
Da ne prezaju od očevidaca ili organa reda, pljačkaši su pokazali kada su skinuli oko 40 metara aluminijuma sa cevi za grejanje iz podruma u Bulevara despota Stefana 102. Oni su ovo razbojništvo počinili oko podneva, na svega 150 metara od policijske stanice.
Malo pre toga, na meti pljačkaša našle su se i one u podrumu u Njegoševoj 31, kao i aluminijumska vrata na ulazu u zgradu u Ilije Garašanina, nedaleko od Tašmajdana.
Podsećamo se i kradljivaca "lepljivih" prstiju koji su, ne plašeći se da će ih udariti struja, ukrali deo električnih kablova sa Mosta na Adi. I to su učinili dvaput u razmaku od samo mesec i po dana, zbog čega je ova saobraćajnica na Savi bila danima u mraku.
Međutim, mrak na saobraćajnici je mnogo bolja varijanta od one u kojoj cela saobraćajnica nestane, što se i dogodilo na ulazu u Gornjačku klisuru kada su nepoznati lopovi ukrali kompletnu konstrukciju mosta preko reke Mlave.
Konstrukcija je bila dugačka 20 metara, teška tri tone, a iza lopova su ostali samo temelji na kojima je most stajao.
Na jednom nelegalnom otpadu sekundarnih sirovina pronađene su i statue bronzanih golubova koji su prethodno ukradeni sa fontane na Kalemegdanu.
Kilogram takve bronze na crnom tržištu iznosi 360 dinara, dok je njena umetnička vrednost neprocenjiva, kao i svih ostalih spomenika kulture.
Da za lopove nema svetinje pokazuju nam i pljačkanjem grobova. Nije im strano da, poput "maratonaca" otkopaju grob i iz njega, kovčega preminulog, uzmu novac i druge vrednosti koje mu je porodica spremila "da ponese na onaj svet".
Kradu se i kandila, biste i livena slova sa nadgrobnih spomenika, ali i celi nadgrobni spomenici. Ako je u blizini i crkva, skidaju i oluke sa krovova.
"Bogatstvo" iz groba uglavnom prodaju na buvljacima, ali i antikvarnicama.
Kao kradljivci bakarnih predmeta i sekundarnih sirovina uglavnom se pojavljuju višestruki povratnici. Dobro su organizovani sa unapred podeljenim ulogama i u dogovoru sa vlasnicima otpada koji od njih otkupljuju ukradene predmete, čak i sa groblja.
Prodajom sekundarnih sirovina lopovi ostvaruju malu dobit i kad budu uhapšeni i procesuirani uglavnom se brane da im je to osnovni prihod za život. Sudovi im, skoro po pravilu ne određuju pritvor, pa oni nastavljaju da rade po starom.
(Jasmina Stakić)