NOVINA U VEZI SA ŠKOLSKIM UNIFORMAMA: Roditelji će ih plaćati, i to nije sve!
- Naš stav je da bismo to želeli i da je to korisno, ali roditelji nam moraju biti saradnici jer se ovo pitanje direktno odnosi na njih. Ako ćemo njima ostaviti plaćanje, ne možemo im naređivati - kaže savetnica Ministra prosete
Školarci još uvek neće morati da nose đačke uniforme, jer Ministarstvo prosvete za sada još samo razmatra takvu odluku, a konaču "reč" će prepustiti roditeljima.
- Naš stav je da bismo to želeli i da je to korisno, ali roditelji nam moraju biti saradnici jer se ovo pitanje direktno odnosi na njih. Ako ćemo njima ostaviti plaćanje, ne možemo im naređivati. Kada se izmeri roditeljska volja, mnogo više ćemo znati o čemu goorimo - kaže za Danas Dragana Milovanović, savetnica Ministra prosvete.
KONAČNO I POTVRĐENO: EVO KADA će uniforme biti OBAVEZNE u osnovnim školama u Srbiji!
Školske uprave su već prosledile ankete školama na osnovu kojih će se bliže znati kakva je volja roditelja po tom pitanju. Pojedine škole još nisu dobile upitnike, a u onima u kojima je urađena anketa, stigle su kritike na račun prosvetne vlasti što nisu precizirale kako bi uniforme terbalo da izgledaju. Sudeći po komentarima, za mnoge će odlučujuće pitanje biti da li deca treba da nose samo gornji deo ili komplet i ko će plaćati uniforme.
Milovanovićeva kaže da se razmišlja o tome da uniforme budu ili vlasništvo škole i da ih deca vrate na kraju školske godine ili da ih kupuju roditelji.
POKRENUTA INICIJATIVA: Vraćaju se uniforme u osnovne i srednje škole?
- Po sadašnjim gledanjima i po budžetima mislimo da škole neće moći da finansiraju nabavku uniformi već će ih najverovatnije kupovati roditelji i one će biti njihovo vlasništvo. Ideja je da uniforme ne budu preskupe, jer smo svesni finansijske situcije. Zbog toga bismo se potrudili da uniforme šiju ljudi koji su radno rehabilitovani ili da se oforme socijalna preduzeća, čime bismo dve zbačajne društvene inicijative sproveli u isto vreme - kaže Milovanovićeva.
Takođe, kako kaže, svaka škola bi trebala po svom izboru da odluči o dizajnu, boji i grbu i da treba da budu takve da se deci pošalje poruka "da svoje drugare gledaju mimo oznaka njihovog materijalnog statusa".
- Ako uspemo da deca shvate da je osoba preko puta njih čovek kao i oni, mnogo smo postigli. S druge strane, uniforme treba da doprinesu razvoju osećanja pripadnosti jednom kolektivu, zgradi instituciji. Istraživanja u Velikoj Britaniji su pokazala da je nošenje uniformi doprinelo smanjenju vršnjačkog nasilja i da su učenici imali drugačiji odnos prema školskom inventaru - objašnjava Milovanovićeva.
Neke škole u Srbiji već su uvele uniforme: EVO KAKO TO FUNKCIONIŠE U PRAKSI (VIDEO) (FOTO)
Drugačijeg je mišljenja specijalistkinja škoslke psihologije Biljana Lajović koja kaže da je nošenje uniformi ključno za razvijanje pripadnosti određenpj školi, koja se dalje može razvijati kroz čuvanje školske imovine, zajedničke aktivnosti roditelja, učenika i nastavnika na uređenju, ukrašavanju školskog dvorišta, bodrenjem drugova na školskim takmičenjima, humanitarnim akcijama...
- Možemo da se zapitamo i zbog čega je važno osećanje pripadnosti samo jednoj, određenoj školi. Deca teba da uvažavaju svoju školu, obrazovanje, nastavnike, ostale zapsolene. Nekad snažno identifikovanje sa svojom školom može da bude uzrok sukoba sa učenicima drugih škola, nekritičnog rivaliziranja i besmislenog takmičenja. Sem toga, ako deca treba da pokažu pripadnost određenoj školi, zar ne treba to da rade i odrasli koji su tu zaposleni - ističe Lajovićeva.
(Telegraf.rs / Danas)