OVO SU NAJVEĆE LAŽI TOKOM KAMPANJE U AMERICI: Evo kada su Tramp i Klintonova najviše varali
Mnogi smatraju za je ova kampanja jedna od najprljavijih u istoriji američkih predsedničkih izbora
Konačno je došao kraj izborne kampanje koji mnogi smatraju za najprljaviju u istoriji američkih predsedničkih izbora, pa je pravo vreme da se podsetimo nekih od najvećih neistina kojima su kandidati Demokratske i Republikanske partije, Hilari Klinton i Donald Tramp, pokušavali da omalovaže suparnika.
Tokom cele preizborne kampanje nad glavom kandidatkinje Demokratske partije visio je skandal koji se odnosio na njene privatne mejlove iz vremena kada je Hilari Klinton bila na funkciji državnog sekretara. Veoma često Donald Tramp je potencirao činjenicu da je FBI pokrenuo istragu zbog toga što je Hilari preko privatnog servera slala mejlove dok je obavljala važnu državnu finkciju. Taman kada je izgledalo da ovaj skandal više nije u žiži američkih medija, pojavila se informacija da se FBI ponovo bavi odgovornošću Klintonove, što je u u finišu izborne trke popravilo Trampove izglede za pobedu. Ipak, u nedavnom zvaničnom saopštenju FBI stoji da je završena analizu mejlova i da nije pronađeno ništa što bi promenilo njihov raniji stav, odnosno da nema elemenata na osnovu kojih bi Hilari Klinton bila suočena sa optužnicom.
Hilarine babe i dede bili su imigranti
Kako bi istakla svoju bliskost sa brojnom populacijom imigranata i njihovim potomcima Hilari Klinton je rado isticala kako su se roditelji njene majke i njenog oca doselili u Ameriku. Ona je ovo pitanje potencirala da bi privukla što više glasača kji ne dele Trampove izrazito antimigrantske stavove, ali Hilari nije u potpunosti bila iskrena. Po očevoj strani oba roditelja su bili doseljenice, ali Hilarina baka sa majčine strane je rođena u Americi.
Glasine o zdravlju Hilari Klinton
Možda i više nego skandal sa mejlovima, kandidaturi za predsednika Amerike štetile su glasine o narušenom zdravlju Hilari Klinton. Spekulacije o njenom krhkom zdravlju postale su glavna tema medija kada joj je pozlilo prilikom posete memorijalnog skupa posveđenog žrtvama terorističkog napada u Njujorku. Naravno, Tramp tada nije propustio da ponovi svoj stav po kojem Hilari nije dovoljno fizički i psihički jaka da obavlja funkciju predsednika. Međutim, američki lekari se nedvosmisleno slažu da je zdravstveno stanje oba kandidata sasvim zadovoljavajuće i da nema nikakvih dokaza koji bi ukazivali da Hilari Klinton i Donald Tramp ne bi bili u stanju da se uskoro presele u Belu kuću.
Trampove tvrdnje da je su Obama i Hilari osnovali Islamsku državu
Donald Tramp je na jednom preizbornom mitingu čak šest puta ponovio rečenicu "Obama je osnivač Islamske države". Posle toga je dodao da je Hilari Klinton, koja je u prvom Obaminom mandatu bila na funkciji državne sekretarke, suosnivač terorističke organizacije. Osim što je stvaranje Islamske države veoma kokmpleksno pitanje, Tramp je svesno ignorisao činjenicu da je ova džihadistička organizacija nastala u Iraku 2004, dakle četiri godine pre nego što je Obama postao predsednik i postavio Hilari na jednu od najvažnijih pozicija u američkoj administraciji.
Tramp tvrdi da je od početka bio protiv rata u Iraku
Tramp veoma rado i često ističe da je bio protiv napada na Irak 2003. godine, posebno zbog činjenice da je Hilari Kinton tada u senatu glasala za američku invaziju. Ali, ostalo je zabeleženo da je Tramp u intervjuu 2002. godine, povodom prve godine terorističkog napada na Njujork, izjavio "da podržava napad i da je prilikom prve invazije trebalo završiti posao". Tek dve godine kasnije on je počeo da kritikuje američko prisustvo u Iraku.
Tramp tvrdi da institucije i mediji favorizuju Hilari
Kako se bližila izborna kampanja Tramp je sve više bio nezadovoljan izveštavanjem američkih medija, pogoto zbog, po njemu lažnih priča o njegovim seksualnim skandalima. Kandidat republikanske stranke tvrdi da mediji fabrikuju optužbe, iako su mnoge žene javno svedočile kako ih je Tramp seksualno uznemiravao. Mnogo ozbiljnije bile su njegove optužbe na izborni proces, jer je Tramp na svom Tviter nalogu pisao da je u toku priprema velike izborne krađe (neregularni birački spiskovi) i da Republikanska partija ne bi trebalo da o tome ćuti. Ovakve tvrdnje su potpuno nesvakidašnje za predsedničku kampanju, jer, iako i na američkim izborima ima izvesnih nepravilnosti, u savremenoj istoriji ove zemlje nisu zabeleže značajne izborne neregularnosti.
(Telegraf.rs)