KRAJ JEDNOG VREMENA: Bankrotirala omiljena fabrika svih Jugoslovena, ove sandale više nikad nećete videti
Izlozi i rafovi u gotovo 90 prodavnica obuće ove firme u Srbiji od sada su prazni
Firma "Boreli" iz Sombora, koja je nakon raspada Jugoslavije postala naslednik fabrike "Borovo" na ovim prostorima i bila poznata po proizvodnji popularnih borosana i startas patika je bankrotirala.
Kad smo bili klinci, to su bile NAJJADNIJE patike na svetu! A sada je njima oduševljen VOGUE! (FOTO)
Izlozi i rafovi u gotovo 90 prodavnica obuće Boreli u Srbiji od sada su prazni. Firma je nakon 15 godina borbe izgubila bitku za privatizaciju, a naslednik Borova na ovim prostorima proglasio je bankrot.
To je bio samo logičan sled događaja od pre tri meseca, kada je Privredni sud u Somboru otvorio stečaj u ovoj firmi. Deo radnika već tada je ostao bez posla, a sve ostale karijere u ovoj firmi, od kojih su neke trajale decenijama, završavaju se ove nedelje.
OVAKO ĆE IZGLEDATI NOVE BOROSANE: Čuvene espadrile proslavljaju 85. rođendan (FOTO)
Boreli se poslednjih 15 godina borio da bude privatizovan, zainteresovanih kupaca bilo je sa svih strana, i među domaćim i stranim firmama, međutim, nerešeno imovinsko pitanje sa matičnim Borovom iz Hrvatske (što se navodno godinama rešavalo na državnom nivou), ugasilo je firmu koja je do poslednjeg dana proizvodila i prodavala obuću - piše Danas.
Stečajni postupak u Boreliju pokrenut je zbog neizmirenih dugovanja koja su tada, u julu ove godine, premašivala 1,8 milijardi dinara i blokade računa od 750 miliona dinara.
Pre samo dve godine, na spisku zainteresovanih za kupovinu Borelija bilo je šest imena, među njima su bile firme iz Slovenije i Hrvatske - Bolhar i Nina komerc, kao i italijanska fabrika obuće Prodžeti.
Boreli je u trenutku otvaranja stečaja radio poslove za italijanski "Lenči", kao i za nemačku firmu "B. Stump Baier", za koju su izrađivali vojničke čizme i patike. Iako je svojevremeno Agencija za privatizaciju svrstala Boreli u kompanije od opšteg interesa, očigledno da to nije bilo tako.
Građani su tako ostali i bez jedinog mesta u kom su mogle da se kupe čuvene borosane i startas patike.
Fabrika Borovo nastala je 1931, ali je prvi put registrovana dve godine kasnije. Osnovao ju je Jan Bata, a ime Borovo fabrika je dobila tek 1946. Zlatna era ove fabrike obuće u Jugoslaviji bila je osamdesetih godina prošlog veka.
Tada je Borovo zapošljavalo širom zemlje 23.000 ljudi, proizvodilo se 23 miliona pari obuće godišnje, više od 580.000 komada auto guma i još 12.500 tona gumeno-tehničke robe.
Posle raspada SFRJ, Borovo nastavlja da postoji u Hrvatskoj, a 1997. fabrika obuće u Somboru počinje da radi pod imenom Boreli, izveštava N1.
U Borovu za nisu hteli da komentarišu bankrot Borelija.
(Telegraf.rs/Danas)