NIŠLIJE U STRAHU: Otrovnice napadaju!

Jedanaestoro ljudi zbog ujeda opasnih gmizavaca primljeno u bolnicu. Nišlije zatiču opasne zmije u svojim kućama, a vatrogasci neće da ih hvataju jer je jednog od njih, dok je bio na zadatku, ujeo poskok

Nišlija Aca Rajković pronašao je u svojoj dnevnoj sobi zmiju poskoka iako mu je kuća u centru grada!  Osim što se veoma uplašio, on nije imao drugih neprijatnih posledica posle susreta sa ovim nezvanim gostom. Nažalost, jedanaestoro njegovih sugrađana je, zbog ujeda opasnih gmizavaca, primljeno na Infektivnu kliniku u Nišu za svega mesec dana.

Prethodnih godina zmije su uklanjali niški vatrogasci, ali su od tog posla odustali kada je, tokom dužnosti, poskok ugrizao jednog od njih. Oni su ovaj posao "prepustili" udruženju ljubitelja životinja "ZOO Planet". Međutim, u ovom udruženju apeluju da bi za ovakve aktivnosti trebalo da budu plaćeni.

ZMIJA U DNEVNOJ SOBI

- Zmija je bila dužine tridesetak centimetara i kasnije sam je na osnovu informacija sa interneta prepoznao kao poskoka. Bila je pored regala, manje od pola metra od mene. Napala me je, ali sam ja podigao nogu pa je zagrizla papuču. Uspeo sam da je zamotam u neku krpu i izbacim na ulicu. Sada sam u strahu, ovde nas je tri porodice sa malom decom, a zmije nam se šetaju po kući kao kućni ljubimci iako živimo usred grada – kaže Rajković za Telegraf rs.

Međtuim, Milka Jocić (64) iz okoline Niša mnogo je gore prošla u bliskom susretu sa zmijom.

- Učinilo mi se da je štap, nisam ni videla da je zmija dok me ne ujede za nogu. Dozivala sam pomoć, mnogo sam se uplašila, sin me odmah dovezao u bolnicu. Noga me boli i trne, ali mi je bolje – priča ova Nišlijka za naš portal.

Direktor niške infektivne klinike Žarko Ranković kaže da je ova bolnica dobro snabdevena serumom protiv ujeda otrovnica.

- Imamo dovoljne količine seruma ali je vrlo važno znati koja je vrsta zmije u pitanju kako bismo znali da li postoji potreba za davanjem ovog leka. Ovo iz razloga što osim otrovnica zmije napadaju i smukovi. Međutim, želeo bih da apelujem na ugrižene ljude da na kliniku ne donose zmije koje su ih ujele jer ni nama nije nimalo prijatno kad je izvade iz torbe i bace nam je na sto da mi utvrđujemo šta ih je napalo – ističe Ranković.

KO TREBA DA BRANI GRAĐANE?

Načelnik Uprave za vanredne situacije Žarko Damnjanović objašnjava da su njihove ekipe prestale sa hvatanjem zmija jer za to nemaju ni obučene ljude ni opremu.

- Otako je jedan naš čovek ugrizen prestali smo sa tim poslom, ali asistiramo ljudima iz "ZOO Planeta" koji su za to mnogo obučeniji – kaže Damnjanović.

Međutim, predsednik ovog udruženja Dušan Stojanović, ističe da oni nisu u stanju da besplatno preuzmu ovaj odgovoran i opasan zadatak.

- Svakodnevno dobijamo tri-četiri poziva za uklanjanje zmija, a imamo samo dva obučena čoveka i to volontera. Nismo u stanju da to i dalje tako radimo. Ako se već očekuje da mi hvatamo zmije, smatramo da za to treba da budemo i plaćeni – apeluje Stojanović.

(V. A. )