Mnoge pesme, kola i marševi nastali su u ratovima. Marševi odišu pobedničkim duhom i opisuju kako su se srpski seljaci branili od Austrougarske vojske.
Tradicionalna koračnica “Marš na Drinu”, kompozitora i vojnog kapelnika, Stanislava Biničkog, nastala je 1914. na samom bojištu na Ceru. Otac Stanislava Biničkog, Stevan rođen je u Lici a u Srbiju je došao 1868. godine. Iz braka sa Marijom, poreklom Njemicom, 1872. u selu Jasika kraj Kruševca rodio se Stanislav.
MARŠ SRPKINJA: Ovo je ritual koji je košarkašicama doneo bronzu! (VIDEO)
Kako pojedini izvori govore, kompozitor je bio dirnut ne samo hrabrošću srpskog puka, već i junačkom pogibijom neustrašivog i omiljenog pukovnika Stojanovića.
“Marš na Drinu” je dosegao toliku popularnost da ni sada nije retkost da se ova numera izvodi kao svečana pesma na slavljima širom Srbije, posebno u ruralnijim sredinama, gde se više neguje tradicija i sećanje na vojničku, ratnu i junačku prošlost naše zemlje.
Mlade devojke su se na dan svog venčanja pri izlasku iz roditeljske kuće ispraćale s ovom numerom, a običaj je bio da se mladi vojnik pri kretanju na odsluženje vojnog roka bodri stihovima kompozicije Biničkog.
Ova numera se ne naziva bez razloga “tradicionalnom koračnicom”. Ona u sebi zaista nosi sećanje na herojsku prošlost, stradanja, a pre svega veličanstvenu pobedu malobrojne srpske vojske nad austrougarskim agresorom.
Iako su tekst i melodija ostali isti, ona je godinama dobijala novo značenje i novo mesto u kulturi sećanja srpskog naroda i prevazišla je svoju prvobitnu simboliku i tematsku vezanost za bitke na Ceru i pobede u Prvom svetskom ratu.
Ova pesma je simbol ujedinjenja Srba, simbol snage i istrajanost u borbi za slobodu, simbol junačkog duha, a pre svega mira.
Međutim, nisu svi doživeli pesmu na pravi način.
Kad je “Marš na Drinu” izveden u Ujedinjenim nacijama, Kongres Bošnjaka Severne Amerike uputio je javni protest Ban Ki Munu povodom “Marša” koji je hor Viva Vox izveo 2013. godine u sedištu UN.
Smatrali su je uvredljivom, agresorskom i pesmom koju su Srbi pevali kad su "išli da ubijaju", a ne pesmom koja promoviše mir i borbu za slobodu. Zatražili su njeno skidanje sa zvanične veb stranice svetske organizacije.
Tu je ova pesma dobila političku dimenziju i umesto simbola za mir, nekima je postala simbol rata i razora. Iako je činjenica da se ova pesma pevala na ratištima, ona ni po melodiji ni po stihovima ne promoviše nasilje, niti mržnju prema drugoj naciji.
Trube, bubnjevi i ostali instrumenti koji simuliraju marš i proizvode dinamičnu melodiju evociraju i asociraju na stanje nakon borbe, na pobedu i slobodu.
Slavna Drinska divizija marširala je kroz tek oslobođeni Niš, 12. oktobra 1918. godine. Takođe, ovaj tradicionalni srpski marš je pušten i kad je Ivi Andriću 1961. uručena Nobelova nagrada za književnost u Stokholmu.
Ova kompozicija je devedesetih godina predložena kad je birana himna Srbije. Iako su je građani izglasali na referendumu kao potencijalnu himnu, to nikad nije postala.
I sam pesnik na kraju pesme kaže “Krv je tekla, krv se lila Drinom zbog slobode”.
Pesnik je objasnio da je cilj bila sloboda, a ne rat i ni u jednom momentu se ne govori o teškoći života pod agresorom, ne govori se o surovosti neprijatelja, ne podstiče se na mržnju prema Austrougarskoj vojsci, iako se peva o ratu, borbama i slobodi.
Ne mora sve što je nacionalno imati zapravo i političku dimenziju. Ova pesma ima istorijsku tematiku, nacionalni karakter, ali ne i nacionalističku prirodu.
Nesumnjivo je da je ovaj srpski marš na različite načine inspirisao mnoge umetnike koji su ovu pesmu izveli u svom stilu.
OVO JE TEKST PESME “MARŠ NA DRINU” MILIVOJA POPOVIĆA KAVAJE
U boj krenite junaci svi
Kren’te i ne žal’te život svoj
Cer da čuje tvoj, Cer da vidi boj
A reka Drina, slavu, hrabrost
I junačku ruku srpskog sina.
Poj, poj, Drino vodo hladna ti
Pamti, pričaj kad su padali
Pamti hrabri stroj koji je
Pun ognja, sile, snage, proterao
Tuđina sa reke naše drage.
Poj, poj, Drino, pričaj rodu mi
Kako smo se hrabro borili
Pevao je stroj, vojev’o se boj
Kraj hladne vode
Krv je tekla
Krv se lila
Drinom zbog slobode.
(Telegraf.rs)