Patrijarh Irinej osveštava crkvu u Zagrebu
Liturgijom u crkvi Svetog Save, u zapadnom delu Zagreba, završava se trodnevna poseta delegacije SPC Hrvatskoj
Patrijarh Irinej i članovi Svetog arhijerejskog sinoda Srpske pravoslavne crkve služili su danas liturgiju i osveštali crkvu Svetog Save, koja se nalazi u okviru novosagrađene zgrade gimnazije "Kantakuzine Katarine Branković" i duhovnog centra na brdu Sveti Duh u zapadnom delu Zagreba. Ovim se zvanično završava trodnevna poseta delegacije SPC Hrvatskoj.
"Zagreb i Hrvatska treba da se ponose ovom gimnazijom", rekao je patrijarh Irinej u obraćanju okupljenim vernicima, ističući da ta gimnazija omogućava svima koji žele znati više o pravoslavlju, bili oni pripadnici srpskog ili drugih naroda, da to i ostvare.
"I mi u Srbiji trebalo bi da sledimo taj primer, jer to znači mnogo za omladinu koja se vraća veri i u sve većom broju dolazi na verska dešavanja", rekao je patrijarh.
Govoreći o svojoj trodnevnoj poseti, on je izrazio zadovoljstvo što SPC u Hrvatskoj ima dobar tretman.
"Značajno učešće u našoj poseti uzeli su rimokatolici, od crkvenih i državnih vlasti do samog grada. To znači da gradZagreb računa na naš narod", rekao je patrijarh srpski.
Liturgiju su, uz patrijarha i mitropolita služili vladike šumadijski Jovan, osječko poljski i baranjski Lukijan, tuzlansko zvornički Vasilije, vranjski Pahomije i vikarni episkop moravički Antonije u prisustvu velikog broja sveštenstva i vernika.
Patrijarh i članovi Sinoda juče su se sreli i s predsednikom Ivom Josipovićem i premijerom Zoranom Milanovićem. Oni su u četvrtak prisustvovali i akademiji povodom službenog otvaranja nove zgrade gimnazije, u kojoj se nastava odvija od početka školske godine 2011/12. Sama gimnazija počela je sa radom 2005. godine.
Tokom prve službene poste, patrijarh i članovi Svetog arhijerejskog sinoda SPC, kao i njihov domaćin, mitropolit zagrebačko-ljubljanski i cele Italije Jovan, imali su susrete s nadbiskupom zagrebačkim kardinalom Josipom Bozanićem i stalnim većem Hrvatske biskupske konferencije. Oni su se usaglasili oko potreba rešavanja ratnog nasleđa, od potrebe povratka svih na svoja ognjišta do razrešenja sudbine više od 1.800 nestalih svih nacionalnosti u ratu u Hrvatskoj.
(M. S. / Tanjug)