SVI ŽELE BALKAN, ON JE "EVROPSKA ARENA" RUSIJE I ZAPADA: Ovo su prognoze američkog instituta za kraj 2016

Odbrojani dani administracije predsednika SAD Baraka Obame, predstojeće glasanje EU o sankcijama protiv Rusije i ekonomski stres uz raspravu u budžetu u Kremlju su faktori koji će uticati na zategnute odnose između Rusije i Zapada

Američki institut za strategijska predviđanja Stratfor procenjuje da je Balkan još jedna "evropska arena" koja će privući pažnju Rusije i Zapada u poslednjem kvartalu ove godine.

RUSI I AMERI SU PRED POMIRENJEM? Sve veće glasine o tajnom sporazumu ove dve države

- Posle spornog referenduma u Republici Srpskoj koji je održan uprkos odluci Ustavnog suda BiH, pripreme za dalje poteze bosanskih Srba u cilju učvršćivanja njihove autonomije na uštrb federalnih institucija dovešće do tenzija među etničkim grupama u toj zemlji - naveo je Stratfor u svojim prognozama za četvrti kvartal 2016.

- To će za sada ostati sukob niskog intenziteta, ali podrška Moskve srpskom stavu i mogućnost izbijanja etničkih trvenja pruža Rusiji još jednu arenu za posredovanje u pregovorima sa Evropljanima i Amerikancima - smatra američki institut.

U međuvremenu, kako se predviđa, Evropska unija će verovatno dozvoliti zemljama duž balkanske migrantske rute da granice zadrže zatvorenim, kako bi obeshrabrile migrante u pokušaju da dopru do tog bloka.

Debata u EU će, prognozira Stratfor, krenuti i u pravcu pružanja veće finansijske pomoći zemljama u Africi i na Bliskom istoku, kako bi se tamošnje vlade podstakle da učine više u sprečavanju emigracije stanovništva.

Tokom poslednjeg kvartala 2016. godine, Evropska unija će debatovati i o svojoj politici u pogledu Rusije, navodi se u predviđanjima američkog instituta, uz ocenu da će to, još jednom, izneti na videlo unutrašnje podele zbog politike tog bloka prema Moskvi, posebno kad je reč o sankcijama vezanim za krizu u Ukrajini.

- Sankcije će ostati na snazi u četvrtom kvartalu, ali zamor od sankcija i intenzivno lobiranje Rusije u Evropi podstaći će žustru debatu o tome kako pristupiti glasanju o ruskim sankcijama početkom 2017. godine i da li razmotriti njihovo delimično ublažavanje u zamenu za napredak u poštovanju Protokola iz Minska - naveo je Stratfor.

Američki institut prognozira i da će u poslednjem kvartalu tekuće godine tri glavna faktora uticati na zategnute odnose između Rusije i Zapada - odbrojani dani administracije predsednika SAD Baraka Obame, predstojeće glasanje EU o sankcijama protiv Rusije i ekonomski stres uz raspravu u budžetu u Kremlju.

Moskva će, navodi Stratfor, iskoristiti razjedinjenost EU u nastojanju da izdejstvuje ublažavanje sankcija, apelujući na zemlje koje su otvorenije za mogućnost smanjenja kaznenih mera kao što su Italija, Grčka, Mađarska, Slovačka i Kipar.

- Sjedinjene Američke Države će, međutim, nastaviti da pritiskaju države članice EU da produže sankcije, sve dok Rusija ne preduzme više koraka u cilju primene sporazuma iz Minska - zaključuje američki institut.

Svetska ekonomija ostaje slabašna, dodaje se u analizi i kaže i da će SAD, i dalje jedina svetska super-sila, izabrati novog predsednika na izborima koji će više nego ikad oblikovati spoljnu politiku SAD.

- Razlog je što u pristupu dvoje kandidata postoje oštre razlike, a oba kandidata su saglasni da SAD moraju očuvati svoju hegemoniju, mada se ne slažu oko toga kako to postići - objašnjava Stratfor.

- Jedan kandidat smatra da SAD moraju igrati onu ulogu u svetu kakvu su nasledile od kraja Drugog svetskog rata i to onu kojom su efikasnije sprovodile svoju moć kroz savezništva, povezanost u svetskoj trgovini i selektivne intervencije - dodaje se u izveštaju.

- Drugi kandidat podržava oslanjanje na sopstvene stvari u odnosu na globalizam, uz stav da SAD i njihovi saveznici moraju da brane sopstvene interese umesto da nepotrebno sebi vezuju ruke bezbednosnim "kišobranima" i svetskim trgovinskim paktovima - ističe američki institut.

(Telegraf.rs / Tanjug / Beta)