ONA JE VLADANKA ALEKSIĆ I PRAVI NAJORIGINALNIJU TURŠIJU NA SVETU: Za njenim teglama su svi poludeli (FOTO)
Zimnica nikada više neće biti ista kao pre, kažu za Telegraf šumadijske domaćice koje su se drznule da potpuno promene značenja pojmova - slatko i turšija
Vladanka Aleksić iz šumadijskog sela Guberevac kod Knića sprema na stotine tegli klasične zimnice, ali voli i da eksperimentiše. Tako neke vrste povrća na njenim krcatim policama u podrumu završe kao slatka zimnica, dok pojedine voćke ostavlja u slanoj varijanti!
Za ono što ova žena radi nije potrebno samo biti istančanog ukusa i širokih shvatanja hrane, već i imati beskonačno strpljenje. Evo i bog čega.
- Ove godine rešila sam da probam i napravim slatko od zelenog čeri paradajza. Što da ne, evo daću vam recept. Dakle, zeleni čeri paradajz se najpre izbuši na 10 do 15 mesta. Potom se plodovi kuvaju u devet voda (!!!) zajedno sa smokvinim listom. Zatim se čeri oljušti i potopi u krečnu vodu, gde odstoji pola sata. Kada se ispere, stavlja se u već ušpinovani šećer. I tu se opet dodaju listovi smokve kako bi pustili aromu i dali slatku poseban ukus. Ono treba da bude gusto. Na kraju se dodaju i kolutovi limuna. Za ovo slatko zaista treba mnogo vremena i strpljenja - priznaje Vladanka.
Ona pravi slatko i od tikvica, ali još nije pronašla pravi recept koji bi je očarao. Slatko je dobro, kaže Vladanka, ali nije perfektno. S druge strane, eksperiment sa dunjama je potpuno uspeo.
- Dunje sam stavljala u turšiju! Prvi put sam probala prošle godine, iako je ovo voće uvek služilo za pravljenje džemova i slatkog. Dunje su se održale do proleća, te su tako izborile pravo da se i ove godine nađu u teglama. Samo ih treba očistiti, iseći na osmine, pa preliti presolcem. Ja ga pravim od sirćeta, soli i malo šećera. Potrebno je da dunje odstoje do mesec i po dana i spremne su za posluživanje. Gosti mi kažu da im je to pravi delikates i nov ukus - kaže ova domaćica.
Kragujevčanka Dušica Srđević, prodavačica na zelenoj pijaci, kaže da će ove godine prvi put u turšiju staviti grožđe i to sa ljutim papričicama. Ovaj recept već se odomaćio u Srbiji, a Dušica ga je tek nabavila i napisanog na papiriću ponudila čitaocima Telegrafa.
- Bitno je da izaberete belo grožđe sorte afus ali. Ono je sa tvrđom kožicom i više je jajastog oblika. Bolje će se održati. Što se tiče papričica, uzmite što manje, raznih sorti i veličina, da bi sve živopisnije izgledalo u tegli. To je to, recept za presolac imate, a možete u tegle dodati i biber ako želite. Što se tiče količine, stavite prema želji, neko voli više grožđa - neko više papričica, jasna je Dušica.
Možda najneobičnije što šumadijske domaćice, mada zanemarljiv broj njih, ove godine spremaju, jeste slatko od gljiva. Koristi se gljiva u narodu poznata kao "šumsko pile", a latinski naziv joj je Laetiporus sulphureus.
(Marija Raca)