Izvoz Srbije skočio 12,4 odsto u avgustu: Milijaradu evra prihoda za budžet!

Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije porasla je za 7,3 odsto na 20 milijardi evra od januara do kraja avgusta 2016. u odnosu na isti period prošle godine, prema podacima državne statistike

Srbija je u avgustu povećala izvoz robe za 12,4 odsto na 1,02 milijarde evra, u odnosu na isti mesec prošle godine, dok je u poređenju sa julom zabeležila rast eksporta za 0,9 odsto, saopštio je danas Republički zavod za statistiku. Najviše se izvozilo u Italiju, Nemačku i BiH. Uvoz je u avgustu iznosio 1,38 milijardi evra, što je povećanje od 10,8 odsto u odnosu na isti lanjski mesec.

IZVOZ JE KLJUČNA REČ ZA DALJI RAST SRPSKE PRIVREDE: Intervju sa Markom Čadežom, predsednikom Privredne komore Srbije

Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije porasla je za 7,3 odsto na 20 milijardi evra od januara do kraja avgusta 2016. u odnosu na isti period prošle godine, prema podacima državne statistike.

Izvoz je u posmatranih osam meseci skočio za 9,3 odsto na 8,71 milijardi evra, dok je uvoz robe vredeo 11,29 milijardi evra, što je povećanje od 5,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Deficit u robnoj razmeni je smanjen za 4,5 odsto na 2,57 milijardi evra.

Pokrivenost uvoza izvozom je povećana na 77,2 odsto sa 74,8 odsto iz istog perioda prethodne godine.

NOVA PRILIKA ZA SRBIJU u Belorusiji u izvozu - lekova, boja, opreme i građevinskog materijala!

Najveće učešće u izvozu imao je Region Vojvodine (31,2 odsto), zatim Šumadija i Zapadna Srbija (27,3).

Beogradski region je u izvozu uičestvovao sa 25 odsto, a Južna i Istočna Srbija sa 16,3 odsto.

Mlekari traže da se smanji uvoz mleka iz EU, jer su POSLEDICE mnogo veće nego što mislite!

Najveće učešće u uvozu imao je Beogradski region (45,3 odsto), zatim Vojvodina (26,2), Šumadija i Zapadna Srbija (17,6), dok je udeo Južne i Istočne Srbije u uvozu iznosio 10 odsto.

Srbija je najviše robe izvezla u Italiju (1,47 milijardi dolara), Nemačku (1,28 milijardi), Bosnu i Hercegovinu (809 miliona), Rumuniju (535 miliona) i Rusku Federaciju (511 miliona dolara).

Istovremeno, najveći uvoz za osam meseci realizovan je iz Nemačke (1,62 milijarde dolara), Italije (1,31 milijarda), Kine (1,02 milijarde), Ruske Federacije (1,02 milijarde) i Mađarske (584 miliona dolara).

Spoljnotrgovinska razmena je bila najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije čine 64,6 odsto ukupne razmene.

U zemlje CEFTA je izvezeno robe za 1,75 milijardi dolara a uvezeno za 476 miliona dolara u posmatranom periodu, pri čemu pokrivenost uvoza izvozom iznosi 367,6 odsto, odnosno ostvaren je suficit u razmeni od 1,27 milijardi dolara.

Posmatrano pojedinačno po zemljama, suficit je ostvaren u robnoj razmeni sa BiH, Crnom Gorom, Makedonijom, Hrvatskom, Rumunijom, Italijom, Bugarskom, Slovačkom i Velikom Britanijom.

Najveći deficit javlja se u trgovini sa Kinom (zbog uvoza telefona za mrežu stanica i laptopova) i Ruskom Federacijom (zbog uvoza energenata, pre svega, nafte i gasa). Pored toga deficit beležimo i u robnoj razmeni sa Poljskom (uvoz delova za motorna vozila), Nemačkom, Mađarskom, Turskom, Belgijom, Irakom, Austrijom, Francuskom...

(Telegraf.rs / Tanjug)