Ekonomisti: Hitno reforme ili sledi kolaps kursa dinara!

Situacija je alarmantna i kurs bi do kraja godine mogao da dostigne nivo od 125 dinara za jedan evro, upozoravaju stručnjaci sa Ekonomskog instituta

Ako se reforme ne sprovedu, devizne rezerve će nastaviti da se smanjuju, kurs evra bi do kraja godine dostigao nivo od 125 dinara za jedan evro, dok bi inflacija bila između devet i deset procenata, upozorili su ekonomisti Ekonomskog insituta.

Situacija je alarmantna, ukazao je Stojan Stamenković, ističući da su devizne rezerve zemlje pale od kraja prošle godine do kraja aprila za nešto više od 1,5 milijardu evra. On je precizirao da je ''odbrana'' kursa naročito bila izražena u poslednjoj dekadi maja.

- Kurs je za pet meseci povećan za 12 procenata, dalje je nastavljeno njegovo povećanje pa je tako u petak, prošle sedmice, uz rekordnu intervenciju Narodne banke Srbije od 89 miliona evra, kurs evra u odnosu na dinar povećan na rekordnih 12,47 odsto od početka godine - naveo je Stamenković koji je i saradnik u izradi biltena "Makroekonomske analize i trendovi" koji izdaje Ekonomski institut.

Ovaj stručnjak ukazao je da je posebno izražen pad vrednosti dinara nakon 21. maja, kada su održani predsednički izbori, što ukazuje na to da su dešavanja u političkoj sferi uticala na percepciju stranih investitora i kreditora.

- Do 21. maja ove godine, kurs evra je povećan za 10,6 odsto, a od toga dana do danas ukupno povećanje je 12,5 odsto - rekao je Stamenković i naveo da su devizni prilivi u zemlju više nego skromni, jer su investitori "rezervisani".

Stamenković je podsetio da su, dok su trajali pregovori sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), ekonomisti predvideli da će pri rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP) od pola procenta doći do povećanja kursa evra do kraja godine za oko 10 odsto, odnosno 116 dinara za jedan evro.

Taj limit je, međutim, već sada dostignut, ukazao je Stamenković na razmere problema sa kojim se suočava naša zemlja.

Urednik MAT-a Vladimir Vučković kazao je da je primetno da postoji snažan pritisak na deviznom tržištu i nepoverenje u dinar, istakavši da te loše tendencije može da spreči "samo odgovoran okvir ekonomske politike".

- Zbog toga je bitno da imamo formiranje odgovorne vlade što pre i jednog ozbiljnog, odgovornog okvira za ekonomsku politiku - rekao je on.

Ukoliko do toga ne dođe, kako je ocenio Vučković, "onda ćemo verovatno i dalje imati pritiske i kupovinu evra raspoloživim dinarima".

Prema njegovim rečima, tada "ne bi bilo iznenađenje da evro do kraja godine prestigne 120 pa i 125 dinara".

(Tanjug)