Jedini četnik kojeg je Tito pomilovao!
Slavko Tomić je oslobođen iako je proveo u četnicima kao vojnik i operativac skoro šest godina, ali je na slobodi bio pod prismotrom i sankcijama, dok mu je bilo kakav politički i društveni rad uskraćivan
Slavko Tomić iz teslićkog sela Čečava proveo je Drugi svetski rat kao pripadnik četničkog pokreta i jedini je živi četnički vojvoda koga je Josip Broz Tito svojim ukazom pomilovao.
U vreme bombardovanja Beograda, nakon ulaska nemačkih jedinica te masovnih predaja i rasula u tadašnjoj vojsci Kraljevine Jugoslavije veći deo vojnika iz kasarne u Nišu povukao se ka jugu Srbije, Sandžaku, ka tromeđi Srbije, Bosne i Crne Gore prema Užicu i Rudom, gde je već bio organizovan ustanak protiv okupatora.
- Tada smo zajedno sa partizanima dogovarali, organizovali bune i otpore da bi sve to puklo pred kraj 1941. godine, kada su se ciljevi, načini vođenja i rezultati borbe počeli potpuno različito gledati na te dve strane - kaže Slavko.
On ističe da je rat nastavio kao pripadnik četničkog pokreta, organizovao jedinice po BiH, a upućivan je na područja na kojima je trebalo ojačati ili vratiti borbeni moral.
Nakon završetka rata uhapsili su ga partizani 1946. godine, a osuđen je na sudu u Sarajevu na 20 godina zatvora.
- Nakon 18 meseci stigla je naredba o mom pomilovanju koju je potpisao lično predsednik Narodne Republike Jugoslavije Josip Broz Tito - seća se Slavko.
U obrazloženju naredbe pisalo je da su povodom Dana Republike ukazom predsednika pomilovani svi pripadnici četničkog pokreta koji su početkom rata učestvovali zajedno sa partizanskim jedinicama u organizovanju ustanka i borbama protiv okupatora.
Tako je Slavko oslobođen iako je proveo u četnicima kao vojnik i operativac skoro šest godina ali je, ipak, na slobodi bio pod prismotrom i sankcijama, dok mu je bilo kakav politički i društveni rad uskraćivan pa je posao imao uglavnom na crno.
Danas živi sam u Čečavi od skromne penzije, ima 95 godina i o svojim doživljajima u ratu vojvoda Slavko nema kome da priča jer među živima je malo onih koji se sećaju tog vremena.
(D. Z. / Srna)