OGROMAN NEDOSTATAK KADROVA: Srbija ima posla za 30.000 stručnjaka, ali školuje tek 1.000 godišnje!

Prosečne plate u ovom sektoru su i do četiri puta veće od republičkog proseka

Posla u IT sektoru u Srbiji trenutno ima za 30.000 stručnjaka, ali nedostaje kadrova. Upravo to je i razlog zbog koga domaća tehnološka industrija ne raste još brže, kaže Zoja Kukić iz organizacije Startit. Kroz naš sistem se za IT sručnjake edukuje samo između 1.000 i 1.500 ljudi godišnje, piše Danas.

Istraživanja pokazuju da je polovina mladih u Srbiji trenutno nezaposleno, a čak trećina bi pokrenula sopstveni biznis. Kukić će, iz tog razloga, 28. septembra organizovati besplatnu konferenciju za sve mlade zainteresovane da pokrenu IT biznis.

Brnabić: Uvodimo novi softver koji će obesmisliti onu šaltersku „fali ti jedan papir“

Prosečne plate u ovom sektoru su i do četiri puta veće od republičkog proseka.

- Poslednje istraživanje domaće programske zajednice iznedrilo je jedan zanimljiv podatak - više od polovine developera nema relevatno fakultetsko obrazovanje i to se uklapa i sa globalnom statistikom. Dodatno se pokazalo da posedovanje relevantne diplome ne utiče ni na platu programera, čiji prosek je, na nivou cele zemlje, 1.225 evra, što jasno govori o manjku ovog kadra na tržištu rada - ističe Kukić.

Prema njenim rečima, naš obrazovni sistem nije prilagođen brzim promenama koje nastaju ekspanzivnim tehnološkim promenama. Za svakog IT stručnjaka ima posla u Srbiji, ali veliki broj njih radi za strane poslodavce.

SRBI NAPRAVILI SOFTVER BUDUĆNOSTI: Pokreće sve programe za Windows iz vašeg brauzera (VIDEO)

- Ako gledamo na svetskom nivou, u Srbiji se isplati pokrenuti posao okrenut svetskom tržištu pre svega iz ugla planiranja troškova - plate su niže, pa sa njima i većina drugih troškova poslovanja. Zbog toga i veliki broj svetskih kompanija ima svoja odeljenja ovde ili angažuje domaće kompanije da rade na razvoju pojedinih njihovih proizvoda. Ovo posebno važi za IT, gde je vaša "prodavnica u svetu, a "proizvodnja" u Srbiji - pominje Kukić.

IT je sektor u kom je moguće napraviti biznis bez velikog ulaganja, jer kako kaže Kukić, za softver je potrebna osoba koja ga pravi, dok distribucija i druge stvari idu kroz digitalni svet.

- Startapi u ovoj oblasti imaju specifičan put za pronalaženje finansiranja, kroz investicije pojedinaca ili investicionih fondova. Srpski tehnološki startapi su u poslednjih godinu dana pet puta uvećali investicije koje su privlačili, tako da je više od 50 miliona dolara na ovaj način ušlo u zemlju - ističe sagovornica dodajući da s eradi o novcu koji je bespovratan.

U pomenutom slučaju, vlasnici dele reizik sa osnivačima i preduzetnicima.

(Telegraf.rs)