NARODNA VEROVANJA NA KURBAN BAJRAM: Ovu JEDNU STVAR danas OBAVEZNO morate da uradite!
Muslimani Bajram dočekuju u svojim domovima, a u zoru odlaze u džamije na sabah-namaz, čekaju izlazak sunca i klanjaju bajram-namaz. Potom se čestita. Nakon toga, odlaze na groblja, nakon čega se vraćaju u svoje domove gde su pripreme za žrtvu Kurbana po pravilima šerijata
Muslimani Srbije i sveta danas slave Kurban Bajram, jedan od dva najznačajnija islamska praznika. Kurban Bajram je, u muslimanskoj kulturi, događaj koji traje četiri dana meseca zulhidže, i on je vezan za obred Hadža, koji je jedan od pet osnovnih dužnosti muslimana.
Za vreme Kurban Bajrama muslimani kolju kurban (ovna) i dele ga sirotinji, komšijama i rodbini prema utvrđenim pravilima: jednu trećinu sirotinji, drugu prijateljima i komšijama i treću porodici. Ako neko ima veliku porodicu može sve da zadrži za sebe, ali može i da podeli svo kurbansko meso. Kurban kolje onaj koji ima materijalne mogućnosti za to, a ukoliko ih nema, to nije greh. Zadržavanje svega za sebe nije u duhu pomaganja drugima, međutim ova mogućnost je ostavljena kao olakšica onima koji izdržavaju velike porodice i nemaju dovoljno sredstava za to, a ipak bi hteli da ispoštuju ovu dužnost.
BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN: Danas je RAMAZANSKI BAJRAM
Kurban Bajram je islamski praznik prinošenja žrtve, i najznačajniji islamski praznik. On uvek pada dva meseca i deset dana nakon ramazana.
Na današnji praznik očevi i majke bogato daruju svoju decu i najmlađu rodbinu, a žene pripremaju bogatu trepezu za goste.
Muslimani Bajram dočekuju u svojim domovima, a u zoru odlaze u džamije na sabah-namaz, čekaju izlazak sunca i klanjaju bajram-namaz. Potom se čestita. Nakon toga, odlaze na groblja, nakon čega se vraćaju u svoje domove gde su pripreme za žrtvu Kurbana po pravilima šerijata.
Klanje kurbana, (žrtvovanje) prisutno je kroz sve svetske kulture i civilizacije. Sama simbolika kurban kurban bajrama temelji se na žrtvi i bogobojaznosti.
Svrha kurbana je ponovo proživeti oslobođenje zarobljavanjem sebe božjom rečju, njegovom voljom i zakonom. To se najbolje vidi za vreme hadždža, kada se Kurban Bajram slavi, u vreme najčvršće ujedinjenosti ljudskih duša oko zajedničkog cilja, događaja koji predstavlja jedinstvenu sliku jednakosti i bratstva na Zemlji.
Narodni običaji
- Prvi dan Bajrama se provodi u krugu porodice koja se okuplja kod najstarijih članova, drugi dan se obilaze mezarja, te se ujedno obeležava i kao Dan šehida (palih boraca).
- Treći dan predviđen je za druženje s prijateljima i poznanicima, a u tradiciji je ukorenjeno da se sklapaju prijateljstva gde god mogu i da se zalaže za istinu gde god se vidi da se želi naturiti laž.
Adabi (bonton) Bajrama
Na dan oba Bajrama preporučene su izvesne stvari, a koje doprinose obeležavanju posebnosti ovih dana kao praznika:
– okupati se pre odlaska na Bajram namaz
– jesti pre Ramazanskog Bajram namaza, a na Kurban-bajram jesti tek posle namaza
– učenje tekbira na putu u džamiju i u njoj
– oblaćenje najlepše odeće, mirisanje i ukrašavanje
– odlazak u džamiju jednim putem a povratak drugim
– posetiti rodbinu i prijatelje.
(Telegraf.rs)