Evo šta ćemo sve plaćati više AKO POSKUPI VODA U SRBIJI

Prema rečima ekonomiste Saše Đogovića, voda ne sme da bude socijalna kategorija, osim za one koji su na egzistencijalnom minimumu. On se zalaže za socijalne karte koje bi onima sa malim primanjima omogućile jeftinije troškove za vodu

Predstavnici Svetske banke juče su istakli da je cena vode u Srbiji socijalna, zbog čega se nedovoljno ulaže u njeno vodosnabdevanje i kanalisanje. Upravo zbog toga se do kraja godine u Srbiji očekuje usvajanje Strategije za upravljanje vodama do 2034. koja predviđa ulaganje od čak 8,5 milijardi evra u tom periodu, ali i dostizanje ekonomske cene vode od 1,35 evra po metru kubnom. Osim što će se nova cena odraziti na skuplju stavku u računima, poskupeće i pojedini proizvodi u prehrambenoj i industriji pića.

Na jučerašnjem sastanku je zaključeno da bi godišnje bilo neophodno izdvojiti najmanje 200 do 300 miliona evra za vodosnabdevanje i kanalisanje vode. 

SVETSKA BANKA TRAŽI POSKUPLJENJE VODE U SRBIJI: Evo koliko će koštati

Za najave o eventualnom poskupljenju profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić kaže da su očekivane i da će neminovno uticati i na cene pojedinih namirnica u kojima se koristi voda.

- Predlog da voda poskupi je u skladu sa konceptom Svetske banke da sve treba privatizovati, ali da cene zato treba svesti na ekonomski nivo. Ono što je jeftino vodi neracionalnoj potrošnji, pa i tu treba uvesti reda. Iako cena vode neće biti značajno povećana, ona će se ipak odraziti na prerađivačku industriju, pa samim tim i cene njihovih proizvoda - kaže profesor Savić.

Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije podržava predložene promene jer su, kako kaže, ogromni gubici komunalnih preduzeća zbog neispravnosti centralnih instalacija. Isto tako, ne veruje da će voda da poskupi jednako za građane i preduzeća.

OD DANAS JEFTINIJE MESO: Cena svinjetine će biti 40 dinara manja!

- Ne verujem da će linearno da poskupe i privredi i građanima. Najviše će građani osetiti "po svom džepu", ali bi eventualno mogli da poskupe napici. Znate, veća je šteta kad nekome u zgradi curi vodokotlić, nego što se realno vode potroši u proizvodnji pića. Ako bi se povelo računa o potrošnji, voda ne bi morala da poskupi - objašnjava Atanacković, koji dodaje da su iz njegovog udruženja podneli pretstavku vladi da vodu treba svima jednako da naplaćuju, što sada poštuju samo dve opštine u Srbiji.

Prema rečima ekonomiste Saše Đogovića, voda ne sme da bude socijalna kategorija, osim za one koji su na egzistencijalnom minimumu. On se zalaže za  socijalne karte koje bi onima sa malim primanjima omogućile jeftinije troškove za vodu. Preduzeća, kako kaže, ne mogu tržišno da posluju, ako imaju socijalne cene za sve. On predlaže da opštine nadomeste komunalnim preduzećima razliku u cenama za siromašnije građane.

Đogović je ipak od onih koji kažu da promena u ovoj stavci neće biti poseban udarac na kućni budžet već da će ova stavka biti naglašenija kod preduzeća.

- Doćiće do promena u životnom standardu, ali neće biti naglih i velikih promena. Osetićemo izmene kroz račune za vodu, poskupeće mesna industrija i proizvodi od pića - poručuje Đogović.

Izmenama regulative predviđeno je da cena trošak za vodu ne bude između dva i po do tri odsto odnosno da ne bude veći od četiri odsto raspoloživog dohotka četvoročlanog domaćinstva. Zbir nakade za korišćenje vode i naknade za ispuštenu vodu ne može biti manji od 10 odsto određene referentne cene vode, koja po kubiku iznosi 28,14 dinara.

(Slađana Vasić)