REŠENA MISTERIJA: Evo koliko Crnogoraca STVARNO živi u Srbiji!

- Broj Crnogoraca u Srbiji varirao je u zavisnosti od unutrašnjih migracija življa iz Crne Gore prema Srbiji - rekao je Raković

Na poslednjem popisu stanovništva iz 2011. godine, u Srbiji živi 38. 527 Crnogoraca, što je za oko 30.000 manje nego na popisu 2002., kada ih je bilo 69.049. Pre 25 godina, odnosno 1991. godine u Srbiji se 118.934 građana izjasnilo da su Crnogorci, dok su rekord dostigli 1981. kada ih je u Srbiji bilo 147.466.

CRNOGORSKI OGLAS GODINE: Traži devojku za ISPIJANJE KAFE, plaća je 4 evra na sat (FOTO)

Istoričar dr Aleksandar Raković, naučni saradnik Instituta za noviju istoriju Srbije, ističe da se prva pojava nacionalno opredeljenih Crnogoraca u Jugoslaviji beleži 1948. godine, na prvom popisu posle Drugog svetskog rata, nakon što je, prema njegovim rečima, "komunistička partija iz ideoloških razloga, rascepkala srpski narod na nekoliko nacija, od kojih su jedna bili Crnogorci".

- Broj Crnogoraca u Srbiji varirao je u zavisnosti od unutrašnjih migracija življa iz Crne Gore prema Srbiji, ali i ideološkim savetima da se svi koji dolaze iz Crne Gore, nacionalno opredeljuju kao Crnogorci - naglašava Raković.

U socijalističkoj Jugoslaviji, a posebno u Srbiji, na rukovodećim položajima u državi i partiji, bili su kadrovi iz Crne Gore, pa je u to vreme bilo i poželjno izjašnjavati se kao Crnogorac. Raković, međutim, ukazuje da to istovremeno nije podrazumevalo i izričito antisrpsko osećanje, piše B92.

Ako je skok od gotovo 150.000 Crnogoraca 1981. godine, objašnjavan karijernim i migracionim razlozima, početkom devedesetih godina, buđenjem nacionalnih osećanja i broj nacionalno izjašnjenih Crnogoraca počinje da opada, jer se oni sve više izjašnjavaju kao Srbi. Tako je od 1991. godine, do danas, na svakom popisu, broj Crnogoraca u Srbiji upola manji.

(Telegraf.rs)