Šta sve u bankama morate da platite, a da NISTE IMALI POJMA!
U tarifniku većine banaka postoji stavka za naplatu neosnovanih prigovora, koja u zavisnosti od vremenskog perioda koji je prošao od transakcije do reklamacije na nju, iznosi od 1.200 do 2.500 dinara
Razne provizije za obradu kredita, prevremenu otplatu, administriranje kredita, održavanje i gašenje računa, samo su neke od stavki koje smo navikli da plaćamo bankama. Nažalost, spisak njihovih potraživanja se ovde ne završava, brojne su stavke za koje su mnogi saznali tek kada su se već suočili sa troškovima.
U tarifniku većine banaka postoji stavka za naplatu neosnovanih prigovora, koja u zavisnosti od vremenskog perioda koji je prošao od transakcije do reklamacije na nju, iznosi od 1.200 do 2.500 dinara. Ipak, ima i onih banaka koje neosnovane prigovore ne naplaćuju.
STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Evo da li je bolje da na letovanje nosite KEŠ ili KARTICU!
U Narodnoj banci Srbije kažu da banka ne može od korisnika finansijskih usluga da zahteva ili naplati naknadu ili druge troškove za podnošenje i postupanje po prigovoru u skladu sa Zakonom o zaštiti korisnika finansijskih usluga, bez obzira na ishod postupanja banke. Čak, ako banka zahteva ili naplati naknadu ili druge troškove za podnošenje prigovora u skladu sa tim zakonom, prema pomenutom zakonu se banci može izreći novčana kazna.
- Međutim, ukazujemo da se za rešavanje reklamacija u vezi sa poslovanjem platnim karticama inostranih kartičarskih organizacija (npr. Visa, MasterCard), koja obuhvata i postupanje tih kartičarskih organizacija u rešavanju reklamacije, može ugovoriti da klijent banke plaća troškove neosnovane reklamacije - kažu u centralnoj banci.
Jedna od stavki koju banka takođe može da vam naplati je izdavanje potvrde o ostatku duga kredita koji se refinansira, koja je najčešće nekoliko stotina dinara.
Banke ukinule proviziju za podizanje novca!
Mnogi ne znaju da banka može da zahteva od korisnika da jednom u tri godine snosi troškove procene nepokretnosti nad kojom je uspostavljena hipoteka kao sredstvo obezbeđenja po odobrenom stambenom kreditu.
"Obavezu redovnog praćenja vrednosti nepokretnosti banka može, saglasno svojoj poslovnoj politici i opštim uslovima poslovanja, da pri odobravanju kredita ugovori kao obavezu korisnika kredita, tj. da ugovori da korisnik kredita snosi troškove procene nepokretnosti u toku otplate kredita", stoji na sajtu NBS.
Pri tom, bilo da vam je na račun legao novac od trgovanja akcijama ili bilo koji drugi vanredni priliv koji nema karakter zarade, banka će vam naplatiti provoziju od 1 odsto uz obrazloženje da za isplatu tih sredstava mora da obezbedi gotovinu jer tekuće račune otvara samo za priliv po osnovu zarade ili penzije.
Predsednik Navionalne organizacije potrošača Goran Papović upozorava korisnike bankarskih usluga da obrate pažnju na razne provozije kod korišćenja debitnih i kreditnih kartica jer to "banke obilato koriste".
- Ni sam ne obratim pažnju šta mi sve naplaćuju, ali mi nije jasno zašto bi mi banka naplaćivala proviziju za održavanje računa na kome nema prometa. Šta sve podrazumeva održavanje računa nigde nije dovoljno precizirano. Kao i kod kamata, ona je vidljiva, ali svi ostali troškovi nisu. Od takvih prikrivenih radnji banke žive - zaključuje Papović.
(Slađana Vasić)