(UŽIVO) Pratite kako zemljotresi udaraju od Italije do Srbije (FOTO) (VIDEO)
Zamenik direktrora Republičkog seizmološkog zavoda Branko Dragičević drugi najsnažniji udar u Italiji jačine 5,4 po Rihteru uporedio sa onim u Kraljevu iz 2010. godine
Nakon razornog zemljotresa jačine po 6,2 Rihteru u centralnoj Italiji u mestu Norcia, na 72 kilometara od Peruđe, u kome je prema poslednjim informacijama stradalo 37, a kao nestalo se vodi više 0d 150 osoba, usledili su nešto blaži potresi i podrhatavanja tla širom Evrope.
Stravičan zemljotres, koji je razrušio Umbriu, poznati istorijski deo Italije, dogodio se na dubini od 10 km tačno u 3.36 sati, a već u 5.57 sati manji potresi osetili su se u zapadnoj Turskoj i u 7.29 u Sloveniji a zatim i u Dalmaciji i Švajcarskoj. Američka geološka služba (USGS) zabeležila je potrese i u Dalmaciji, zbog kojih je podrhtavalo posuđe i tresli su se prozori.
OVDE možete pratiti sve potrese koji se trenutno dešavaju na tlu Evrope.
Geolozi sada najavlju i seriju manjih potresa nakon ovog velikog u Italiji koji će trajati danima. Zemljotes se zapravo dogodio u plitkoj rasednoj zoni Apenina, lancu planina koje formiraju kičmu italijanske "čizme".
STRAVIČAN ZEMLJOTRES POGODIO ITALIJU: Srušeno mnogo zgrada, ima mrtvih! (FOTO) (VIDEO)
Međutim, iz RSZS izdali su saopštenje da bojazan od sličnih nepogoda u Srbiji ne postoji.
- Seizmička opasnost je nepromenjena na globalnom nivou, iako nam se ponekad čini da je povećana ili smanjena. Na ovim prostorima su se događali zemljotresi magnitude i do 5.9 stepeni po Rihteru, ali zbog ovog zemljotresa u Italiji, nema opasnosti za Srbiju - rekao je zamenik direktrora Republičkog seizmološkog zavoda Branko Dragičević.
On je objasnio da za našu zemlju nema opasnosti zbog potresa u Italiji, jer se na ovim prostorima ne događaju tako snažni zemljotresi, i dodaje da je pogođeno područje, ipak, dosta udaljeno od nas, iako obe zemlje pripadaju mediteranskom regionu, koji je drugi na svetu po količini seizmičke energije.
Nakon glavnog, registrovano je više od 100 naknadnih udara, a između 50 i 60 njih bilo je magnitude veće od tri stepena po Rihteru, navodi Dragičević.
- Najsnažiji naknadni udar registrovan je 4.43 sati, od 5,4 stepena po Rihterovoj skali. Poređenja radi, to je udar iste jačine kao i zemljotres u Kraljevu 2010. godine - naveo je Dragočević.
Konzul Ambasade Srbije u Italiji Ljiljana Zarubica saopštila je da među žrtvama zemljotresa za sada nema srpskih državljana.
- Bilans žrtava se još uvek ne zna. Za sada se govori o ukupno 11 žrtava, i to u nekoliko mesta - Amatriče, Arkvata del Tronto, Akumoli i Peskara del Tronto, dok gradonačelnik Akumulija na prvom programu radija RAI 1 govori o stotinama nestalih. U ovom momentu nemamo potvrdu da se među do sada pronađenim žrtavama nalazi neko od naših državljana. Nastojimo da stupimo u kontakt sa organima civilne zaštite da bismo ustanovili da li među povređenima, poginulima ili nestalima ima naših državljana - rekla je Zarubica i istakla da Ambasada, od prve informacije o zemljotresu, prati sve aspekte katastrofe i u kontaktu je sa nadležnim italijanskim organima.
Takođe, Ambasadu Srbije u Italiji do sada nisu iz Beograda kontaktirale porodice naših građana koji borave u Italiji.
Zemljotrese možete pratiti uživo OVDE.
Video o posledicama katastrofalnog zemljotresa u Italiji pogledajte ovde:
(Telegraf.rs)