NA IVICI SMO PONORA: Ovako će život na Zemlji izgledati za 100 godina!

Ne postoji način da zaustavimo globalno otopljavanje. Sve što se do sada dogodilo duboko je ukorenjeno u klimatski sastav - kaže za Business Insider Gevin Šmit, naučnik i stručnjak za klimatske promene, ujedno i direktor NASA-inog Goddard Instituta za svemirske studije

Ova godina će, po svemu sudeći biti najtoplija godina u istoriji merenja, s porastom temperature od 1,3 stepena u odnosu na predindustrijske proseke. Time smo se opasno približili kritičnoj granici za globalno zagrevanje od 1,5 stepeni Celzijusa, ocenili su međunarodni stručnjaci.

- Ne postoji način da zaustavimo globalno otopljavanje. Sve što se do sada dogodilo duboko je ukorenjeno u klimatski sastav - kaže za Biznis insajder Gevin Šmit, naučnik i stručnjak za klimatske promene, ujedno i direktor NASA-inog Goddard Instituta za svemirske studije.

Čak i kada bi emisije ugljen-dioksida pale na nulu, klimatske promene bi se i dalje odvijale vekovima. Ključna stvar je sada, kako smatra Šmitt, usporiti klimatske promene dovoljno da bismo mogli da im se prilagodimo što bezbolnije.

"HAARP JE ORUŽJE KOJE IZAZIVA ZAGREVANJE, SRBI ĆE OVO PLATITI ŽIVOTIMA": Da li je ovo najluđa TEORIJA ZAVERE na svetu?

Šmit objašnjava da ćemo već 2030. godine dostići granicu od 1,5 stepeni. Ipak, Šmit je optimističan po pitanju ostanka ispod granice od dva stepena ispod predindustrijskih nivoa - što je nivo porasta temperature za koju se UN nada da ćemo  izbeći.

Do kraja ovog veka svet će u proseku biti tri stepena topliji nego što je danas.

PRIBLIŽAVA NAM SE SMAK SVETA: Ova godina je najtoplija u istoriji, situacija je alarmantna

Već su vidljive drastične anomalije, odnosno oscilacije u temperaturi, za šta je najbolji primer Arktički krug. Tamo je prošle zima temperatura skočila iznad tačke ledišta na jedan dan. I dalje je bilo hladno za pojmove Floride, ali bilo je jako vruće za Arktik. Ta je pojava abnormalna, a počeće da se događa sve češće.

Do 2050. godine na Grenlandu će tokom leta ledeni pokrivač potpuno nestati.

Ako se klimatske promene nastave ovom brzinom, svi koralni grebeni biće uništeni. Prema najboljem mogućem scenariju, opstaće svega polovina svih tropskih koralnih grebena.

Ne zagrevaju se samo okeani. Čak i ako zaustavimo emisiju štetnih gasova, leta u tropskim područjima beležiće čak 50 odsto više ekstremno vrućih dana. U severnijim područjima broj ekstremno vrućih dana povećaće se za 10 do 20 odsto.

U narednim godinama i decenijama čekaju nas brojne prirodne katastrofe. Od 2070. godine mogu se očekivati brojne ekstremne oluje, požari i nepodnošljivi toplotni udari.

Čak i blagi rast temperature opteretiće zalihe pitke vode. U istraživanju 2013. godine naučnici su predvideli da će širom Zemlje biti 10 odsto više sušnih razdoblja nego sada. Ako se klimatske promene ne budu držale pod kontrolom, ekstremne suše prete čak 40 odsto zemljine površine, upozorava Šmit.

(Telegraf.rs / Index)