Vlahović: Nestabilan kurs posledica fiskalne neodgovornosti

Bez odgovarajuće fiskalne politike, nosioci monetarnih vlasti ne mogu mnogo da urade, osim da troše devizne rezerve, smatra predsednik Saveza ekonomista Srbije

Predsednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović izjavio je da je nestabilnost kursa dinara prema evru posledica fiskalne neodgovornosti i fiskalnog trošenja u zemlji.

Otvarajući Prvi samit finansijskih direktora u Srbiji u Aranđelovcu, Vlahović je naglasio da su pogrešne kritike usmerene na nosioce monetarnih vlasti u vezi sa kursom, jer oni bez odgovarajuće fiskalne politike na tom polju ne mogu mnogo da urade, osim da troše devizne rezerve.

Dinar je danas oslabio 0,3 odsto prema evru, tako da je zvanični srednji kurs 116,61 dinara za evro.

Centralna banka nije u sredu intervenisala, a od početka godine je na međubankarskom deviznom tržištu prodala milijardu i 121,2 miliona evra, kako bi ublažila prekomernu dnevnu oscilaciju kursa.

NEOPHODNA ŠTEDNJA I REFORMA JAVNOG SEKTORA

Zamrzavanje plata u javnom sektoru i povećanje poreza na dodatu vrednost su među hitnim kratkoročnim merama koje bi trebalo da sprovede buduća vlada, izjavio je Vlahović.

To je, uz poboljšanje uslova za investicije i reformu javnog sektora, jedino rešenje za Srbiju ukoliko u budućnosti ne želi drastično smanjenje javnih rashoda i rast socijalnih tenzija, rekao je on.

On je istakao u slučaju da se nastavi povećanje budžetskog deficita i javnog duga zemlje neće biti načina da se izbegnu drastične mere fiskalne štednje.

Vlahović je upozorio da je samo u prvom kvartalu budžetski deficit Srbije dostigao skoro 50 milijardi dinara, i ako se njegovo povećanje nastavi istim tempom do kraja godine, dostići će 200 milijardi dinara, što je za 50 milijardi više od plana.

On je ukazao i na alarmantan rast platnobilansnog deficita Srbije - 52 odsto u prvom tromesečju ove godine u odnosu na isti period prošle godine.

LABUS: PLATE I PEZNIJE MORAĆE DA BUDU ZAMRZNUTE