KAKAV UDARAC: Bošnjaci traže da se Srebrenica IZBACI iz Republike Srpske!
Bošnjački predstavnici u Skupštini opštine Srebrenica iniciraju raspravu o izdvajanju te opštine iz Republike Srpske, kao odgovor na odluku Ustavnog suda da nema prepreka za održavanju referenduma o Danu Republike Srpske
Načelnik Opštine Srebrenica Ćamil Duraković potvrdio je danas da će naredne sedmice biti održan sastanak, kako je kazao, probosanskih političkih aktera, na kojem će se dogovoriti detalji inicijative o referendumu za izdvajanje Srebrenice iz Republike Srpske.
Obeležena 21. godišnjica velikog zločina u Srebrenici!
O toj inicijativi raspravljaće se na prvoj narednoj sjednici Skupštine opštine Srebrenica, rekao je Duraković za Aldžaziru.
Bošnjački predstavnici u Skupštini opštine Srebrenica iniciraju raspravu o izdvajanju te opštine iz Republike Srpske, kao odgovor na odluku Ustavnog suda da nema prepreka za održavanju referenduma o Danu Republike Srpske.
Nakon što je Ustavni sud odbacio kao neosnovan zahtev Bošnjaka za zaštitu njihovih vitalnih interesa u RS, u srebreničkom parlamentu će biti otvorena rasprava o izdvajanju Srebrenice iz RS, potvrdio je za Klix.ba zastupnik u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sadik Ahmetović.
- Svesni smo da referendumi u ovakvoj situaciji nisu rešenje, ali grad u kojem je počinjen genocid za koji postoje presude međunarodnog suda pravde i više presuda Haškog tribunala nema alternativu, imajući u vidu da OHR neće da zaustavi direktno kršenje Dejtonskog sporazuma od NSRS i svih političkih aktera u RS - rekao je Ahmetović.
On je dodao da kršenje odluka Ustavnog suda BiH, stavljanje Ustavnog suda u službu jedne nacije i jedne stranke i odnos naspram Bošnjaka po svim životnim pitanjima.
- Od progona, zatim nedozvoljavanja izučavanja maternjeg jezika, do direktnih pretnji predsednika RS-a da Bošnjaci moraju izaći na referendum ukoliko žele da žive u RS... naša odluka o raspisivanju referenduma na području Srebrenice je rezultat odnosa vlasti iz Banjaluke naspram države i Bošnjaka u RS-u te pasivnosti OHR-a u pogledu antidejtonskog delovanja vlade RS-a i Milorada Dodika - kazao je Ahmetović.
Veće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske odlučilo je juče da nije povređen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda u vezi s odlukom o raspisivanju referenduma o Danu RS.
Predsednik Dodik izjavio je juče da više nema prepreka za održavanje referenduma u RS 25. septembra.
Odluka o referendumu usledila je nakon što je Ustavni sud BiH, reagujući na apelaciju člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića, doneo odluku da obeležavanje 9. januara kao Dana RS-a nije u skladu sa državnim ustavom.
Da li Srebrenica treba da ostane u okvirima Republike Srpske? Svoje odgovore ostavite u komentarima.
(Telegraf.rs / Tanjug)