EU i UNICEF šire projekat zaštite dece u regionu!

Da bi pomogli zaštitu dece i njihovo prihvatanje u društvu, EU i Unicef će u naredne tri godine uložiti 5,89 miliona evra u ovaj regionalni projekat

Svako drugo dete do 14 godina u Jugoistočnoj Evropi, doživelo je neku vrstu porodičnog nasilja, pa su Evropska unija i Unicef proširili regionalno partnerstvo u cilju bolje zaštite dece od nasilja i boljeg uključivanja u društvo dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom.

NASILNICI U SRBIJI MORAJU BITI KAŽNJENI: U porodičnom nasilju ubijene 34 ŽENE!

Unicef i EU već pet godina sarađuju sa Srbijom, Albanijom, Turskom i Bosnom i Hercegovinom po pitanju zaštite dece od nasilja, a sada će im se u borbi za bolji tretman mališana pridružiti i Evropski forum osoba sa invaliditetom, sa kojim će partnerstvo proširiti i na područje Kosova, Crne Gore, i Makedonije.

Da bi pomogli zaštitu dece i njihovo prihvatanje u društvu, EU i Unicef će u naredne tri godine uložiti 5,89 miliona evra u ovaj regionalni projekat, saopštili su u Unicefu.

Prema rečima evropskog komesara za politiku susedstva i pregovore o proširenju Johanesa Hana, veliki deo tog novca biće biti namenjen za podršku malim organizacijama civilnog društva za postizanje stvarnih promena u svakodnevnom životu dece, kao i za njihovu budućnost i bolju perspektivu.

Regionalna direktorka Unicefa i specijalna koordinatorka Unicefa za izbegličku i migrantsku krizu u Evropi Mari-Pjer Puarje kaže da je svaki slučaj nasilja nad decom je jedan slučaj previše.

Prema podacima ovih institucija, više od 50 odsto dečaka i devojčica uzrasta od 2 do 14 godina, a u nekim zemljama taj procenat dostiže i više od 70 odsto, bilo je izloženo najmanje jednom obliku teškog fizičkog ili psihološkog kažnjavanja jednog člana porodice, što deca teško doživljavaju i ne pričaju o tome, niti traže pomoć.

Deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom često su odvojena od svojih porodica, mnoga od njih su u institucijama, ne idu u školu i isključena su iz svakodnevnog javnog života, a suočavaju sa predrasudama, stigmom i izraženom diskriminacijom, i dešava se da nisu zastupljena u zvaničnim podacima.

Takođe, deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom imaju skoro četiri puta veće šanse da dožive nasilje.

(Telegraf.rs / Tanjug)