BALKAN NAORUŽAVA SIRIJU: Oružje prodaju Saudijcima, a onda ono završi u Siriji!
Prema najnovijoj istrazi, istočnoevropske zemlje odobrile su diskretnu prodaju oružja u vrednosti od 1,2 milijardi evra u protekle četiri godine državama Bliskog istoka
Oružje koje je završilo u Siriji stiglo je iz evropskih država, među kojima je i Hrvatska, piše u velikom tekstu koji za Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) i Mreže za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije (OCCRP).
U velikoj priči, koju je preneo i ugledni "Gardijan", autori tvrde da je osam evropskih zemalja daleko od svetla javnosti odobrilo prodaju oružja bliskoistočnim zemljama u vrednosti većoj od 1.2 milijarde dolara, sve u zadnje četiri godine.
Među prodavcima se navode Češka, Slovačka, Bugarska, Rumunija, Hrvatska, Srbija, Crna Gora i BiH, a među zemljama u koje je oružje poslato Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Turska i Jordan - ključna tržišta oružja za Siriju i Jemen.
Sumnja se da je iz tih država oružje dalje krenulo put Sirije gde od 2011. godine traje oružani sukob između nebrojenih pobunjeničkih grupa, režimskih snaga Bašara al Asada i donekle Islamske države.
Problem leži u činjenici da je ta prodaja odobrena usprkos bojazni da će hiljade komada kalašnjikova, teških mašinki pa čak i raketnih bacača i protivtenkovskog oružja završiti u rukama režima i pobunjeničkih grupa koje otvoreno krše niz zakona i međunarodnih sporazuma o pravu ratovanja.
Na različitim snimcima može se videti da se to zaista i dogodilo jer evropskim oružjem ne pucaju samo pripadnici takozvane Slobodne sirijske vojske koju podržava Zapad, nego i notorne islamističke grupe kao što su al-Nusra i Ansar al-Šam. Osim toga, oružja se naizgled dokopala i druga strana, grupe koju ratuju za Bašara al Asada. Ne treba ni govoriti da su obe strane odgovorne za niz ratnih zločina u ratu koji je po nekim procenama uzeo oko pola miliona ljudskih života.
U tekstu se tvrdi da je Hrvatska prva počela da šalje oružje 2012. godine iz Zagreba za Jordan, odakle je išlo dalje za Siriju. Napominje se i da je tadašnja vlada to odlučno negirala. Ali, Robert Stiven Ford, američki ambasador u Sirji od 2011. do 2014. godine, rekao je da je Zagreb zaključio ugovor 2012. godine kojeg su Saudijci finansirali.
Kanal snabdevanja oružja otvoren je u zimu 2012. godine, kada je na desetine teretnih aviona, natovarnih oružjem i municijom iz jugoslovenske ere, kupljenih od strane Saudijske Arabije, krenulo iz Zagreba za Jordan. Ubrzo potom, pojavili su se prvi snimci hrvatskog oružja u Siriji.
To je bio samo početak. Prodavci oružja u Istočnoj Evropi nabavljali su sredstva iz vojih država i bili su posrednici u prodaji municije iz Ukrajine i Belorusije, a čak su i pokušali da obezbede antitenkovske sovjestke sisteme kupljene od Velike Britanije.
(Telegraf.rs)