TRAMP I ERDOGAN IMAJU MNOGO TOGA ZAJEDNIČKOG: Ko je ovde sultan, a ko tajkun?

Iako možda nikada niste razmišljali o tome, ali turski predsednik i republikanski kandidat za predsednika SAD imaju određene sličnosti

Povodom nedavnog vojnog puča u Turskoj, mnogi mediji posvetili su pažnju, i dalje je posvećuju, predsedniku Redžepu Tajipu Erdoganu. Kolumnista Njujork tajmsa Tomas Fridmen napisao je u svom komenatru da SAD nije Turska, ali da u smislu ličnosti i političke strategije, Donald Tramp i Erdogan su razdvojeni po rođenju.

DA LI ĆE NATO IZBACITI TURSKU IAKO MU ČUVA NUKLEARNO ORUŽJE? Erdogan gura sam sebe u propast, Amerikanci besni

Drama o vojnom puču je, po njegovim rečima, priča kako jednom uspešna zemlja može da skrene s puta kada njen lider demonizuje svoje rivale i iznosi lude teorije zavere, i da je taj vođa veruje da je on jedini Čovek koji može svoju državu da učini ponovo "velikom" i da sebi osigura vlast.

Fridmen je počeo analizu sa Erdoganom, koji je bio premijer od 2003. do 2014. godine, ali je onda uspeo da se pronađe u simboličnoj ulozi predsednika i prebacio je svu ključnu moć na tu funkciju. Nakon vojnog puča, Erdogan je 60.000 ljudi je smenjeno, suspendovano ili je dobilo otkaz, a koji su bili zaposleni u obrazovnom, sudskom i vojnom sektoru.

Prema rečima novinara "Njujork tajmsa", Tramp se oslanja na istu taktiku: izmišlja činjenice i brojke na industrijskom nivou, i redovno govori o teorijama zavere. Kao i Erdogan, opsednut je svojim junaštvom i često koristi Tviter kako bi "ubrizgao" šta god poželi u medijski krvotok nacija. Dok turski predsednik koristi prijateljske medije.

Ukoliko Tramp bude izabran za predsednika SAD u novembru, Fridman veruje da neće doći do puča, ali da će Amerikanci redovno biti na ulicama jer neće želeti da ih vodi čovek koji slaže u dahu i koji nikada nije uradio nijedan domaći zadatak.

(Telegraf.rs)