ŽRTVE AMERIČKIH BOMBI: Uznemirujuće slike ozračene iračke dece (FOTO / VIDEO)
Novinar koji je posetio Irak objavio je šokantnu reportažu o deci koje su žrtve posledica razorne bitke u Faludži. Od tada, rođena je prva generacija dece sa velikom stopom deformiteta, a teške bolesti poput raka i leukemije su abnormalno visoke i u daljem porastu
Karlos Zurutuza, nezavisni novinar koji je i pre posećivao Irak, Iran, Pakistan i Libiju, objavio je šokantnu reportažu. Fotografisao je decu žrtve posledica razorne bitke u Faludži uz dopuštenje doktora i porodica.
Zbog šokantnih paralela sa deformisanom decom rađanom nakon nuklearnih napada na Hirošimu i Nagasaki nazvao je priču "iračkom Hirošimom", prenosi portal "Vice".
Faludža je uništena u poznatoj bici 2004. godine, a pri njenom zauzimanju korišćene su supstance poput belog fosfora, koji gori na temperaturi koja topi metal. SAD poriče da je korišćena municija sa osiromašenim uranijumom prilikom bitke, iako se sumnja i na to.
Od tada, rođena je prva generacija dece sa velikom stopom deformiteta, a teške bolesti poput raka i leukemije su abnormalno visoke i u daljem porastu.
UPOZORENJE: Fotografije koje su pred vama su uznemirujuće:
Još od 2005. irački doktori govore o ogromnom povećanju broja dece rođene sa ozbiljnim defektima, uključujući dvoglavu devojčicu, suvišne udove i delimičnu paralizu. Prema izveštaju iz 2010, stopa oboljenja od raka povećala se četiri puta među odraslima, a čak 12 puta među decom do 14 godina.
Međutim, studija navodi i da su tipovi rakova "slični kao kod preživelih stanovnika Hirošime koji su izloženi ionizirajućoj radijaciji iz bombi i urana u otpadu".
Nalazi govore o učestalosti leukemije od 38 puta, 10 puta većoj pojavi raka dojki i značajnim povećanjima pojave limfoma i moždanih tumora u odraslih. Naučnike zgrožava ova učestalost (u Hirošimi je povećanje učestalosti leukemije iznosilo 17 puta) koja raste mnogo brže nakon one zabeležene u Hirošimi, iako je to možda i rezultat bolje medicinske pripremljenosti.
SAD je prilikom obnove gradio nove bolnice, ali i to je bio katastrofalno planiran posao jer bolnice nisu bile opremljene radioterapijskom opremom.
Problem pojačava i siromaštvo, jer mnoge porodice ne mogu sebi da priušte ni putovanje do bolnice, a tu je i pitanje sramote. Deca se često ostavljaju u bolnicama, a ako uz njih ostanu i majke, dolazi do raspada porodica. Zurutuza se nada da će ovom reportažom ukazati na ovaj sramotni problem, kako bi se pomoglo postojećoj, ali i budućoj teško bolesnoj deci.
Pogledajte video posvećen ovom šokantnom razvoju događaja:
(I. D.)