EVO ŠTA SE KRIJE IZA POKUŠAJA DRŽAVNOG UDARA: Amerikanci zbog Putina udarili na Erdogana?
Oni kao veoma indikativnu ćinjenicu pominju da su vođi neuspelog vojnog puča, u kome je poginulo 290, a teško ranjeno oko 2.000 ljudi, svi do jednog školovani na vojnim akademijama u SAD
Krvavi pokušaj državnog udara u Turskoj najverovatnije je delo američkih obaveštajaca koji su pokušali da predsednika Redžepa Tajipa Erdogana svrgnu zbog njegovih ponovo uspostavljenih bliskih odnosa sa Rusijom i Vladimirom Putinom. To je stav većine domaćih, ali i stranih vojno - političkih analitičara.
Erdogan naredio borbenim avonima da patroliraju nebom Turske
Oni kao veoma indikativnu ćinjenicu pominju da su vođi neuspelog vojnog puča, u kome je poginulo 290, a teško ranjeno oko 2.000 ljudi, svi do jednog školovani na vojnim akademijama u SAD.
- To, naravno, nije nikakav dokaz, ali jeste razlog za osnovanu sumnju. Ako pogledate da je Stejt department u prvim satima puča zvanično saopštio "da će SAD sarađivati sa svakom vlasti Turske", to znači da bi sarađivali i s pučistima. S druge strane, SAD pomažu Kurde, što opasno ljuti Erdogana. Treba imati u vidu i da je turska vojska izvodila pučeve i da su svi bili s blagoslovom SAD - kaže Miroslav Lazanski za Informer.
IDEM U TURSKU AKO TREBA, ERDOGAN JE SAM ORGANIZOVAO PUČ: Fetulah Gulen se oglasio iz skloništa u SAD
Na "američki scenario" ukazuje i geopolitička činjenica da je Turska u poslednjih nekoliko meseci načinila radikalni zaokret spoljne politike i sa ivice rata sa Rusijom ponovo došla u poziciju savezništva sa Kremljom. Navodno, tvrde diplomatski izvori, kap koja je prelila čašu jeste odluka Erdogana, koja još nije objavljena, da sa Rusijom nastavi projekat gasovoda "Turski rok".
Da bi gas mogao da bude jedan od razloga za "američki puč" u Turskoj, smatra i novinar Tihomir Trišić.
- Vojnom puču prethodilo je ponovno uspostavljanje odnosa između Turske i Rusije. Činjenica je i da taj zaokret Turske ima veze sa gasom. S druge strane, Turska je za SAD važna karika u njihovim ambicijama za energetsko obuzdavanje Rusije i njegovog uticaja na EU, zbog čega navodi povezanost Amerike s pučem deluju uverljivo - napominje Trišić.
Slično misli i analitičar Dragomir Anđelković.
- Turska je pre državnog udara napravila jednu vrstu Turkegzita, jer je izašla iz sfere dominantnog američkog uticaja. Erdogan se pomirio sa Putinom, uklonio je premijera Ahmeta Davutolua, koji je važio za američkog čoveka i smanjio uticaj vojske koja je spona SAD i Turske - zaključuje Anđelković.
S druge strane, ima i onih koji tvrde za iza krvavog neuspelog puča stoje zapravo Rusi, koji navodno žele da se osvete za sve što Erdogan radi u Siriji, ali i da Tursku odvrate sa puta islamizacije i radikalizacije. Međutim, svetski vojno-politički analitičari i bezbednosni stručnjaci podsećaju na to da u turskoj vojsci ima dosta i visokopozicioniranih oficira koji su svojevremeno školovani u Rusiji, ali niko od njih nije učestvovao u puču.
Izvori iz diplomatskih krugova ne veruju da Rusi imaju bilo kakve veze sa pučem u Turskoj. Oni prvenstveno misle da "Putinov puč" ne bi tako lako propao.
- Konačno, zašto bi Rusija i Putin sada rušili Erdogana? Pa, on je sada sve, samo nije pretnja Moskvi i ruskim nacionalnim interesima - naglašava sagovornik Informera.
Američki državni sekretar Džon Keri zapretio je Erdoganu, koji je javno optuio Vašington za umešanost u puč, da pazi šta priča.
- Javne insinuacije ili tvrdnje o bilo kakvoj ulozi SAD u propalom pokušaju puča u Turskoj potpuno lažne, i štetne po bilateralne odnose dve zemlje - saopštio je Stejt department, na čijem je čelu Keri.
(Telegraf.rs)