SRPKINJA IZ ANGOLE ŠVERCOVALA AFRIČKE PAPAGAJE: Nije prijavila da sa sobom nosi ptice u vrednosti od 2.000 evra! (FOTO)
Ova vrsta papagaja je često predmet ilegalne međunarodne trgovine koja predstavlja ozbiljan pritisak i pretnju po opstanak populacije ove vrste u prirodi na većem delu afričkog kontinenta
Carinici su 14. jula 2016. godine na aerodromu Nikola Tesla sprečili pokušaj unosa u Republiku Srbiju dva živa primerka afričkog sivog žako papagaja (Psittacus erithacus) iz Angole, bez odgovarajuće CITES dozvole za uvoz.
AKCIJA CARINIKA NA GRADINI: Zaplenjena garderoba vredna pola miliona dinara (FOTO)
U prekršaju se našla državljanka Republike Srbije, koja je letom iz Frankfurta sa suprugom doputovala iz Angole. Ona je zaustavljena u zelenom kontrolnom prolazu, namenjenom putnicima koji nemaju ništa da prijave za kontrolu. Pored ličnog prtljaga, ona je u transporteru za žive životinje nosila i dve pomenute ptice.
KOKI JE SADA GAZDA BRIONA: Papagaj Brozovih prava turistička atrakcija (VIDEO)
Uvidom u dokumentaciju utvrđeno je da ne poseduje odgovarajuću uvoznu CITES dozvolu. Putnica je pokazala dokument iz Angole, za koji je naknadno utvđeno da nije izdat od strane nadležnog upravnog organa za CITES u Angoli, što ga čini nevažećim.
Slučaj je prepušten u dalju nadležnost Republičkoj inspekciji za zaštitu životne sredine, koja je privremeno oduzela i zbrinula životinje.
Afrički sivi žako je jedna od oko 360 vrsta papagaja koje su zaštićene Konvencijom o međunarodnom prometu ugroženim vrstama divlje faune i flore (CITES) i nacionlanim propisima Republike Srbije.
Za svaki vid prekograničnog kretanja ovih životinja, uključujući i one koje predstavljaju kućne ljubimce, potrebno je prethodno pribavljanje CITES dozvole Republike Srbije.
Za ovim pticama postoji velika potražnja na globalnom tržištu kućnih ljubimaca, pre svega zbog prirodne sposobnosti ove vrste da oponaša ljudski govor i i zbog izuzetno visokog stepena kognitivnih sposobnosti. Cena jednog žako papagaja na tržištu u Evropi se trenutno kreće između 500 i 1.000 evra, u zavisnosti od države porekla i od samog primerka.
Iz napred navedenih razloga, ova vrsta je često predmet ilegalne međunarodne trgovine koja predstavlja ozbiljan pritisak i pretnju po opstanak populacije ove vrste u prirodi na većem delu afričkog kontinenta.
(Telegraf.rs)