VLADE SAD I SRBIJE SLAVE USPEH: Zajedničkim snagama do lokalnog ekonomskog razvoja

- Vlada Sjedinjenih Američkih Država partnerski je radila sa 32 opštine u Srbiji iz osam regiona koje su mogle da privuku stotine miliona dolara novih investicija i otvore hiljade novih radnih mesta - rekao je ambasador SAD Kajl Skot

USAID i predstavnici 32 lokalne samouprave proslavili su danas uspehe i najbolju praksu u lokalnom ekonomskom razvoju, obeležavajući time završetak Projekta održivog lokalnog razvoja Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).

Skot: Srbija ne mora da bira između Amerike i Rusije

Tokom proteklih šest godina, Vlada Sjedinjenih Američkih Država, preko USAID-ovog Projekta održivog lokalnog razvoja, partnerski je radila sa 32 opštine u Srbiji iz osam regiona koje su mogle da privuku stotine miliona dolara novih investicija i otvore hiljade novih radnih mesta, smanjujući time nezaposlenost u lokalnim zajednicama - rekao je ambasador SAD Kajl Skot.

Ključne aktivnosti Projekta bile su usmerene na podršku opštinama u otvaranju novih radnih mesta i smanjenju nezaposlenosti. Kroz obuke, studijska putovanja, posete investicionim sajmovima i individualno savetovanje, USAID je pomogao predstavnicima lokalnih samouprava, a posebno zaposlenima u kancelarijama za lokalni ekonomski razvoj, da unaprede svoja znanja i veštine u privlačenju stranih investicija, upravljanju javnom imovinom, uspostavljanju javno-privatnih partnerstava i efikasnom pružanju podrške postojećim preduzećima.

U Somboru, USAID je u saradnji sa gradom oformio Regionalni edukativni centar za poljoprivredne proizvođače i pomagao u privlačenju direktnih stranih investicija. Kao rezultat ovih nastojanja, u 2015. godini, Ferero Grupa, globalni lider u konditorskoj industriji, investirala je $8,8 miliona dolara i kupila oko 700 hektara zemlje u Somboru. To zemljište biće iskorišćeno za uzgoj lešnika u naredne dve godine.

Na Projektu, USAID je angažovao domaće i međunarodne eksperte da rade sa proizvođačima džinsa, nameštaja, obuće i hrane kako bi poboljšali svoju proizvodnju i marketing, uvedli inovacije i moderne tehnologije, ali i uspostavili veze sa potencijalnim kupcima.

- Naši eksperti radili su sa devet udruženja malih i srednjih preduzeća (MSP) i institucijama koje podržavaju razvoj MSP, kao i sa 69 pojedinačnih preduzeća - rekao je Hauard Okman, direktor Projekta.

- Međunarodni eksperti za industriju obuće koje je angažovao USAID pomogli su nam da poboljšamo proizvodnju i asortiman, i sastanemo se sa zainteresovanim kupcima u inostranstvu. Zahvaljujući ovoj podršci, sada smo u završnoj fazi pregovora za potpisivanje ugovora sa velikim kupcem iz Velike Britanije - istakao je Bratislav Đorđević, generalni direktor preduzeća za proizvodnju obuće "Stefi Komerc" iz Vranja.

USAID-ov Projekat održivog lokalnog razvoja bio je šestogodišnja inicijativa vredna $22 miliona dolara, koju je sproveo Chemonics International.

(Telegraf.rs)