Mislili ste da je "jedna čašica" dozvoljena pre vožnje? OVO JE PRAVA ISTINA! (FOTO)
Samo četvrtina njih zna koja je dozvoljena količina alkohola u krvi za vozače važećim Zakonom o bezbednosti u sabraćaju
U Srbiji, kao i zemljama u okruženju svakog dana na milion stanovnika 80 njih pogine zbog vožnje u alkoholisanom stanju! U prilog tome dodatno ide podatak da samo četvrtina njih zna koja je dozvoljena količina alkohola u krvi za vozače važećim Zakonom o bezbednosti u sabraćaju, pokazalo je istraživanje javnog mnenja o navikama u konzumaciji alkoholnih pića u Srbiji.
- Prema podacima Svetske trgovinske organizacije najviše stradaju neobrazovani i nerazvijeni - rekao je Milan Božović iz Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja na današnjoj konferenciji Grupacije uvoznika i distributera alkoholnih pića (GUDAP) u Privrednoj komori Srbije.
JEDVA SPREČENA NESREĆA: Slovak vozio autobus PUN PUTNIKA sa 2,39 promila alkohola u krvi!
- Kod nas narod neće odustati od konzumiranja, to je kod nas tradicionalno, ali da bismo smanjili broj nastradalih u saobraćaju, možemo da ih edukujemo da mogu da uživaju i konzumiraju alkohol, a da bezbedno putuju i ne ugrožavaju druge u saobraćaju - istakao je Božović.
Građani mnogo toga ne znaju i dosta često konzumiraju alkohol.
- Specifičnost Srbije je u tome što je kod nas ugrožena kupovna moć i što smo zbog njegove cene, zemlja pivopija. Ono što je još povezano sa tim je i što se najviše pije u kućnim uslovima. Pošto smo i zemlja socijalno aktivnog stanovništva, logično je što 86 odsto njih pije u društvu, na proslavama, sa kolegama u gradu, u izlasku... - otkriva predsednik GUDAP-a Predrag Amičić.
POSTAJE JOŠ OZBILJNIJE: Evo koliko ZAISTA smete da pijete alkohol kad vozite
Veliki broj građana je osvešćen da ne treba da sedaju u kola kada piju i mnogi su počeli da se voze taksijem u tim situacijama. Međutim, kako objašnjava Amičić, mnogi smatraju da su tri, četiri sata sna nakon pijanstva dovoljna da ujutru mogu da sednu u auto i odvezu se na posao.
- Mnogi žive u zabludi da kafa i tuširanje pomažu u apsorpciji alkohola, ali to nije tačno, kao što nije tačno ni da je dovoljno da malo odspavate i možete da vozite, jer alkohol i dalje nepovoljno utiče na reflekse i rasuđivanje u saobraćaju. Još jedna zabluda je da pivo i viski nemaju isti uticaj na organizam - dodaje Amičić.
TEŠKO POVREĐEN MOTOCIKLISTA: Pijan sleteo s puta u blizini "Krušika"
To što se sve veći broj mladih ispod 18 godina, obraća za pomoć Specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti, pokazuje da smo u ozbiljnom problemu. Doktorka Tatjana Đuričić iz bolnice u Drajzerovoj kaže da više nema razlike u broju mladića i devojaka koji su zavisni od alkohola i da je broj žena zavisnika u značajnom porastu.
Pošto je većina građana neobaveštena o količini alkohola koju smeju da unesu, a i dobrom delu onih koji znaju da je to 0,3 promila, to mnogo ne znači, direktorka Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti dr Mira Kovačević, i doktorka Đurić su objasnile da dozvoljena količina zavisi i od stanja osobe, da li je umorna, da li je konzumirala hranu, ali u proseku, jedno malo pivo, čaša vina ili jedna mala rakija su gornja granica.
POPIO SMRTNU DOZU I UPRAVLJAO AUTOMOBILOM: Vozio sa 5,24 promila alkohola u krvi!
Pošto je vreme festivala i godišnjih odmora kada se najviše i putuje, u Agenciji za bezbednost saobraćaja upozoravaju vozače da uopšte ne sedaju za volan ako su pili.
- Tolerancija na alkohol u vožnji treba da bude 0 odsto. Vozačima poručujemo da ne voze ako piju alkohol, a pre vožnje da konzumiraju laganu hranu, da se dovoljno odmaraju i da prave češće pauze - poručio je pomoćnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Jovica Vasiljević.
(Slađana Vasić)