Šoškić: Nema naznaka nestabilnosti u bankama
"Srpski bankarski sistem jedan je od stabilnijih u regionu", tvrdi guverner Narodne banke Srbije
Narodna banka Srbije pomno prati situaciju u bankarskom i ukupnom finansijskom sistemu zemlje i nisu uočena bilo kakva kretanja koja bi mogla da se ocene kao destabilizirajuća, izjavio je danas guverner Dejan Šoškić.
Napominjući da je srpski bankarski sistem jedan od stabilnijih u regionu, a i šire, Šoškić je istakao da nema nikakvih razloga za bilo kakvu vrstu nervoze i da su domaće banke visoko kapitalizovane i likvidne.
- Devizna štednja građana je ne samo osigurana od strane države do nivoa od 50.000 evra po jednom štednom depozitu, već i relativno visok nivo deviznih obaveznih rezervi predstavlja dodatnu garanciju ne samo likvidnosti, nego i solventnosti banaka kod kojih se nalaze depoziti građana - naveo je guverner.
Šoškić je objasnio i da su banke sa osnivačima iz Grčke domaća, nezavisna, pravna lica koja su neposredno pod nadzorom NBS-a.
- Vrlo verovatno će sled događaja u Grčkoj uticati potencijalno i na ukupan nivo gubitaka koje će banke u Grčkoj imati. Ali, to nisu samo grčke banke, već i druge međunarodne banke koje su izložene prema grčkom javnom dugu, ali su to odvojena pravna lica od domaćih banaka i za njihove potencijane gubitke naše banke ne odgovaraju - rekao je on.
- Gubici u Evropskim bankama mogu imati posledice na funkcionisanje matičnih banaka u Evropi, a određenim kanalima može se odraziti i na poslovanje njihovih subsidijara u zemljama Centralne i Jugoistočne Evrope - dodao je Šoškić.
Prema njegovim rečima, NBS je u poslednje dve godine promenom strukture zahtevanih obaveznih rezervi, stimulisala dugoročne izvore finansiranja u bankama i tu je došlo do bitne promene na bolje.
Kako je naglasio, domaći bankarski sistem se, po pitanju strukture finansiranja iz inostranstva, sada mnogo više oslanja na dugoročne izvore finansiranja, što kreira dodatnu liniju odbrane od međunarodnih nestabilnosti koje mogu negativno uticati na domaći bankarski sistem.
"NBS, ne samo da pomno prati kretanja, već i ima na raspolaganju odgovarajuće instrumente koje bi, eventualno, stavila u dejstvo u slučaju nekakvih nepovoljnih dešavanja", dodao je Šoškić.
Guverner je istakao i da se ne očekuje da se neke banke nađu u lošem finansijskom položaju, kao što je to bio slučaj sa "Agrobankom", koja je, prema njegovim rečima "izuzetak koji treba da potvrdi pravilo da su banke visoko kapitalizovane, da su solidne u svom izveštavanju, i prema NBS, i prema svojim akcionarima".
Govoreći o situaciji u "Agrobanci", on je naveo da očekuje da će predstojeće aktivnosti doprineti jačanju stabilnosti bankarskog sektora.
On je podsetio da se prošle godine dogodio "talas dokapitalizacija" u domaćim bankama sa inostranim osnivačem na nivou većem od 400 miliona evra, a zatim i dokapitalizacije banaka koje su u manjem ili većem vlasništvu domaćih osnivača, pre svega države.
(Tanjug)