Evo kolike su plate programerima u Srbiji, a kolike ostalima, pa vi sada "UKIDAJTE" INFORMATIKU! (FOTO)
Rast potražnje ovih profila radnika iz IT sektora je u 2015. godini za 14,06 odsto veći nego u 2014. godini
Na osnovu sadržaja internet stranica koje se bave oglašavanjem slobodnih radnih mesta u IT sektoru, od početka godine - zaključno sa 24. junom, objavljeno je preko 2.700 slobodnih pozicija u kompanijama. Da se na našem tržištu rada među najtraženijim nalaze upravo programeri, softverski inženjeri ili web dizajneri, potvrđuje i analiza rasta potražnje ovih profila radnika, koji je u 2015. godini za 14,06 odsto veći nego lani.
PREDLOG MINISTARSTVA PROSVETE ODBIJEN: Informatika ostaje izborni predmet za sve osnovce
Takođe, broj zainteresovanih studenata za upis u Visoku školu za informacione tehnologije (ITS) ove godine je 30 odsto viši od prošlogodišnjeg. A sve to ne čudi, kada se zna da prosečna plata developera u Srbiji iznosi preko 1.200 evra, dok se za početnike mesečno izdvaja minimum 500 evra!
ODRŽANA SRPSKA INFORMATIČKA OLIMPIJADA: Najuspešnijima dodeljene medalje (FOTO)
Ipak, za mnoge je začuđujuća jučerašnja odluka Nacionalnog prosvetnog saveta, da Informatika i računarstvo ne postane obavezan predmet u osnovnim školama od 1. septembra, već da kao i do sada, ostane na nivou slobodnog izbora učenika starijih razreda.
Snežana Marković, predsednica radne grupe Ministarstva prosvete koja je dala ovaj predlog i izradila nov nastavni program, kaže za Telegraf da im se zameralo to što su brzo uradili posao, sumnjalo se u tehničku opremljenost u školama, ali i u obučenost nastavnika.
- Izborni predmet Tehničko i informatika trenutno prati 50 odsto školske populacije uzrasta od V do VIII razreda osnove škole. Problem je što škole beleže različite i neujednačene nivoe uspešnosti učenika, pa se dešava da je kasnije, u srednjim školama, zbog velike razlike u znanju nemoguće držati nastavu. Mi smo smatrali da je važno da deca što ranijeg uzrasta steknu neka bazična znanja i da im se razvije algoritamski način razmišljanja - rekla je ona i naglasila da su sve škole opremljene digitlnim kabinetima, ali da je tačno da je potrebno sistemski rešiti pitanje opreme i njenog održavanja.
Da li je realno da je ovo lekcija u udžbeniku za informatiku u 2015. godini? (FOTO)
Kako kaže, sada kao svojevrstan pripremni period imaju godinu dana pred sobom.
Aleksandar Lipkovski, predsednik Nacionalnog prosvetnog saveta i profesor na Matematičkom fakultetu u Beogradu, rekao je za Telegraf da niko od njih 32 prisutnih nije glasao protiv, već da su bili uzdržani.
- Tri člana su dala podršku predlogu, i ta inicijativa svakako zaslužuje pažnju. To zaista mislim kao matematičar. Informatika je veoma važna, ali smo mi bili skeptični da se kao obavezan predmet uvede odmah. Pre toga je neophodno da se urade analize kadrovskih mogućnosti, tehničke opremljenosti, bezbednosti interneta u školama. NPS je konzervativno telo, tako da nikakve nagle promene nisu dobre ukoliko ne postoji konsenzus. Smatram da je predimenzionirana čitava kampanja oko informatike, a slična situacija je svuda u okruženju, pa čak i u Nemačkoj - zaključio je Lipkovski.
BUDUĆI GENIJE: Učenik ITHS-a jedan od najboljih na Republičkom takmičenju iz informatike!
Iz prosvetnih sidikata se pored navedenog, takođe brinu da bi usvjanjem ovog predloga na ulici moglo da završi između 800 i 1.000 prosvetara.
Svetlana Anđelić, pomoćnica direktora za nastavu u ITS-u, navodi da u ovoj visokoj školi imaju 93,15 odsto uspešnih diplomaca, od kojih je 85,48 njih zaposleno u struci, dok je 7,67 odsto nastavilo školovanje.
(VIDEO) ITS OBELEŽIO DAN ŠKOLE: Uručene diplome najboljim studentima i diplomcima (FOTO)
- Deca tog uzrasta bi zarad uspešnijeg daljeg školovanja i funkcionisanja u svakodnevnom životu mogla da nauče da koriste tekstualne fajlove, tabelarne informacije i formule, različite fleš animacije, da naprave prezentaciju u Power point-u, da obrade fotografije i da pravilno pretražuju internet sadržaj - objasnila je ona.
Da se i ministar prosvete Srđan Verbić slaže sa njom, najbolje pokazuje njegov jučeranji tvit, u kome je čitavu situaciju ocenio "žalosno lošom".
(Telegraf.rs)