PROBLEM U FORMIRANJU ŠPANSKOG PARLAMENTA: Stranke neće u veliku koaliciju sa Konzervativcima
Rahoj, čija je stranka osvojila najviše mesta u španskom parlamentu na ponovljenim izborima, rekao je da su glasači podržali strategiju njegove stranke o formiranju koalicije sa socijalistima i Sijudadanosom
Lider Konzervativne Narodne partije i premijer u tehničkoj vladi Marijano Rahoj pokušao je danas da formira "veliku koaliciju" sa Socijalističkom partijom levog centra i strankom Sijudadanos (Građani), ali su one ubrzo odbile taj predlog.
Rahoj, čija je stranka osvojila najviše mesta u španskom parlamentu na ponovljenim izborima, rekao je da su glasači podržali strategiju njegove stranke o formiranju koalicije sa socijalistima i Sijudadanosom.
- Nastavljam da nudim svoju ruku kako bi se formirala vlada, koja garantuje stabilnost - poručio je on nakon sastanka sa partijskim rukovodstvom.
Portparol Socijalističke partije Antonio Ernando rekao je da njegova partija neće "podržati postavljanje Rahoja (za premijera) niti biti uzdržana".
Lider Siudadanosa Albert River, čija se stranka našla na četvrtom mestu posle izbora sa osvojena 32 sedišta, reagovao je na sličan način, ali je poručio da bi možda podržao vladu Narodne partije sa drugim liderom.
Rahoj (61) je odbio da razgovara o bilo kakvoj mogućnosti da se povuče, preneo je AP.
Narodna partija je osvojila najviše mesta u španskom parlamentu na izborima održanim u nedelju, ali neće imati apsolutnu većinu za samostalno formiranje vlade, pokazali su rezultati posle izbrojanih 92 odsto glasova.
Narodna partija je osvojila 32 odsto glasova i imaće 136 mesta u parlamentu, dok je za apsolutnu većinu potrebno 176.
Ta stranka je u decembru imala 123 od ukupno 350 mesta parlamentu.
Špansko ministarstvo unutrašnjih poslova je objavilo da je Socijalistička partija levog centra na drugom mestu sa 23 odsto osvojenih glasova i 86 mesta u parlamentu. To je za četiri manje u odnosu na decembar, prenele su agencije.
Koalicija predvođena Podemosom koji se protivi merama štednje je na trećem mestu i dobija 71 mesto u parlamentu.
Španci su, posle šest meseci, ponovo glasali na izborima kako bi omogućili formiranje nove vlade.
Cilj izbora je da se prevaziđe politički zastoj nakon izbora u decembru kada ni jedna stranka nije dobila dovoljno glasova da sama formira vladu niti uspela da formira koaliciju do isteka roka 2. maja.
Najviše glasova na parlamentarnim izborima 20. decembra dobila je Narodna stranka, ali ne dovoljno za većinu u parlamentu. Bio je to najgori rezultat te stranke za poslednjih 26 godina.
Rahoj je priznao pred kraljem da nema dovoljnu podršku rivalskih stranaka da formira manjinsku vladu i koaliciju i odbio da bude mandatar.
Lider drugoplasiranih Socijalista Pedro Sančes je nakon toga pokušao da formira vladu obezbedivši sporazum sa centrističkom strankom Sijudadanos, ali to mu nije bilo dovoljno za većinu.
Krajnje levičarski Podemos (Mi možemo) osujetio je njegov pokušaj odbivši da mu se pridruži ili da se uzdrži prilikom glasanja o nepoverenju.
Ukoliko ponovo dođe do političke blokade, Španija bi mogla da bude bez nove vlade do jeseni.
(Telegraf.rs/Tanjug)