INFOSTUD O NAVIKAMA SREDNJOŠKOLACA: Planiraju odlazak u inostranstvo i vise na Instagramu
Učenike najviše interesuju vesti iz sporta, obrazovanja, a zatim druge vesti, a u većini slučajeva odgledaju samo video, tekst ne čitaju
Srednjoškolci iz Srbije koji još ne znaju da li će upisati fakultet razmišlja o odlasku u inostranstvo, a veliki razlog nedoumice o studiranju je nedostatak sredstava, pokazalo je istraživanje Infostuda o navikama srednjoškolaca, odnosno generaciji Z (u pitanju su mladi rođeni 1998. pa nadalje).
OVO JE PRAVA ISTINA O MLADIMA U SRBIJI: Iznenadićete se ko su im u stvari UZORI i šta STVARNO ŽELE!
Tokom ovog istraživanja anketirano je 294 učenika u Subotici i Beogradu, a ona je obuhvatila đake iz Tehničke i Ekonomske škole iz viojvođanskog grada, kao i gimnazijalce i srednjoškolce Medicinske škole u Beogradu.
Rezultati su pokazali da u Subotici planira da studira 51 odsto ispitanika, a u Beogradu 50.
- U Subotici ne zna još da li će studirati njih 44 odsto, a dvoumi se pet procenta, dok u Beogradu ne zna još 32 odsto ispitanika, a dvoumi se čak 18 odsto. Interesantno je da još ne znaju da li će studirati i neki učenici četvrtog razreda - navodi Danijela Dakić iz Infostuda, predstavnik Sajtova visokog obrazovanja.
Razlozi zašto ne znaju ili se dvoume oko studiranja su isti i kod učenika oba grada. Najveći procenat njih, naime , planira da ode u inostranstvo, a zatim slede finansijski razlozi.
- U Subotici 39 odsto planira da ode u inostranstvo, a u Beogradu 43. Finansijke razloge u Subotici je naveo 31 procenat njih, a u Beogradu 25. Gimnazijalci više žele da ostanu i da studiraju, u odnosu na učenike tehničkih škola. Oni već sa 17 godina znaju da programiraju i misle da će njihova zarada biti veća ako odu preko grane - navodi Dakićeva.
Ovo istraživanje pokazalo je i na koji način se srednjoškolci informišu o obrazovanju, ali i koje vesti najviše čitaju, kakve forme tekstova vole, kao i koje društvene mreže koriste.
Tako subotičke učenike najviše interesuju vesti iz sporta, obrazovanja, a zatim druge vesti, dok su Beograđani naveli da na internetu najviše traže informacije u vezi sa obrazovanjem, zatim prijemnim ispitom i naukom. O obrazovanju se najviše, inače, informišu putem internet pretraživača, a zatim preko prijatelja, roditelja i društvenih mreža.
- Najviše ih privlači da na internetu pročitaju određenu temu, a zatim tekst koji sadrži video. U većini slučajeva odgledaju samo video, tekst ne čitaju - kaže Dakićeva.
Prema njenim rečima, najpopularnije društvene mreže su Fejsbuk, Instagram i Whats app, Viber i Twiter ne vole.
- Bez Fejsbuka i Instagrama ne mogu. Međutim, iako ga imaju, uopšte nisu aktivni na Fejsbuku u toj meri kao na Instagramu, jer na Fejsbuku ima i njihovih roditelja i nastavnika. Tako da na Fejsbuku neće izbaciti slike i sve dnevne aktivnosti, a na Instagramu hoće. S tim u vezi, među njima vlada mišljenje da ako staviš deset slika na FB onda smaraš, a ako to učinis na Instagramu, onda si kul - kaže predstavnica Infostuda.
(Telegraf.rs)