DA LI ĆE SANDERS DANAS ZAKOPATI HILARI? Kalifornija u plamenu, odlučuje foto-finiš! (FOTO)

Uprkos tome što popularnom Berniju treba ubedljiva pobeda, čak i najmanja pobeda mogla bi da preokrene poglede superdelegata, posebno imajući u vidu da nacionalne ankete pokazuju da Klintonova gubi od Trampa u novembru, dok ga Sanders zakopava

Budući da su izbori u Republikanskoj partiji praktično završeni, pošto je Donald Tramp ostao jedini u trci i pošto je izgleda već sakupio dovoljno delegata da i praktično osvoji predsedničku nominaciju te stranke, jedino o čemu ćemo danas pričati su izbori u Demokratskoj partiji.

Pre godinu dana, Hilari Klinton je bila ubeđena da joj ovoga puta nominacija njene stranke za predsednika SAD neće moći da izmakne.

Za razliku od Obamine 2007. godine, sada nije bilo nikoga ko bi realno mogao da je ugrozi, superdelegati (koji imaju pravo da glasaju kako god žele) su je podržali pre nego što je glasanje uopšte i počelo, sve je teklo kao po loju.

A onda je Berni Sanders, ostareli vermontski senator, počeo da govori.

Ono što je počeo da govori je ljudima počelo da ulazi u uši.

Povratak na besplatno univerzitetsko obrazovanje. Opšta zdravstvena zaštita. Smanjivanje jaza između bogatih i siromašnih. Kažnjavanje spekulanata sa Vol strita. Raskid sa skupim političkim kampanjama koje finansira plutokratska elita koja potom u svojim džepovima drži predstavnike koje je narod izabrao.

Ono što se činilo nemogućim, postalo je moguće: Sanders je u klinču sa Hilari, a danas, 7. juna - praktično poslednjeg dana unutarstranačkih izbora u Demokratskoj partiji (ako ne računamo one manje važne u Disktriktu Kolumbija 14. juna) - Klintonova još uvek nema potreban broj osvojenih delegata da bi sebi osigurala pobedu na Nacionalnoj konvenciji u Filadelfiji.

Danas se glavna bitka vodi u Kaliforniji gde postoji 475 delegata (ubedljivo najviše od svih saveznih država u Americi) koje treba raspodeliti u skladu sa osvojenim brojem glasova. Takođe, postoji i 73 superdelegata čije ćemo ponašanje i način glasanja na Nacionalnoj konvenciji tek da vidimo.

Premda je pre samo nedelju-dve Hilari Klinton ubedljivo vodila u "zlatnoj državi", Sanders ju je sustigao i sada su u klinču, na nivou statističke greške: 47 odsto naprema 45.

Uprkos tome što popularnom Berniju treba ubedljiva pobeda (koja nije nemoguća, jer ankete greše), čak i najmanja pobeda mogla bi da preokrene poglede superdelegata, posebno imajući u vidu da nacionalne ankete pokazuju da Klintonova gubi od Trampa u novembru, dok ga Sanders zakopava.

Baš ono što bi lako mogao danas da uradi Klintonovoj: da joj zakopa ambicije da postane prva predsednica u istoriji Sjedinjenih Država.

Druga bitka se vodi u Nju Džerziju koji donosi 126 delegata, u kome Hilari ubedljivo vodi: poslednja anketa CBS-a kaže 61 naprema 34 odsto.

Danas se takođe glasa i u Montani, Novom Meksiku, i u Dakotama. Ankete nisu raspoložive za ove države, pošto zbog malog broja delegata koje donose nisu atraktivne pa se niko ni ne "cima" da tamo sprovodi istraživanja. Međutim, ako je suditi po dosadašnjim izborima u tom pojasu, Sanders bi trebalo da pobedi u barem tri od četiri države.

Uzgred, da bi kandidat osvojio nominaciju, mora da na unutarstranačkim izborima osvoji 2.383 delegata. Hilari za sada ima 1.812, dok Sanders ima 1.526. Međutim, nju podržava 571 superdelegat, dok njega podržava samo 46. Caka je u tome što superdelegati glasaju tek na Nacionalnoj konvenciji. Ono što Hilari vidi kao sigurne glasove, možda i nisu toliko sigurni.

U svakom slučaju, čeka nas uzbudljiv dan, posebno što se pronela glasila da će mediji pokušati da prekroje izbore u Kaliforniji objavljujući pobedu Klintonove u Nju Džerziju, budući da se glasanje u ovoj potonjoj državi završava čitavih tri sata pre onih na Zapadnoj obali.

(K. M.)