SLAVKA TOMIĆ JE BILA NAJVEĆA SRPSKA HEROINA, a o njoj se ništa ne zna!
Povodom knjige "Srbija u Prvom svetskom ratu - hronologija dešavanja" autora Andrije Šošića otkriveno je da u srpskoj literaturi spomena o imenu Slavke Tomić nema. Bila je narednik srpske vojske, sa 16 godina držala je pušku u rukama i udarila na Austrougare.
Kada je Andrija Šošić, autor knjige, otkrio ime Slavke Tomić u francuskom listu Ekselsior (1916), shvatio je, proučavajući srpsku literaturu, da njenog imena uopšte nema.
Srbi za nju ne znaju.
Zar za slavnu Slavku Tomić, koja je dve godine nosila metak u telu i vojevala na ratištima?
Zar za heroinu Prvog svetskog rata, koju je odlikovao u srpskom vojničkom logoru u Solunu jedan francuski oficir, a o tom događaju pisao Ekselsior?
Zar za nju, koja je dvaput krasila naslovnu stranu ovog lista?
Zar za Slavku Tomić, koja je u rat ušla kao komita, prvi put ranjenu bombama u Sarajevu 1914?
Francuzi su je opisivali kao 18-godišnjakinju, nežnog dečjeg izgleda, uvek nasmejanu u pričama sa svojim saborcima, namršenu samo kad se pomenu Austrijanci ili Bugari.
- U francuskoj bolnici u Solunu operisali su joj koleno i izvadili metak, koji je nosila još od Sarajeva. Jedina želja tada bila joj je da se vrati u odred i bori se protiv Nemaca i Bugara - naveo je Šošić i dodao da je Slavka bila rođaka lekara u štabu srpske vojske kapetana Splavskog (Splawski).
Borila se protiv Bugara na planini Babuni u Makedoniji. Veruje se da je odatle uspela da pređe u Solun s nekim Francuzima i tako bude među malobrojnima koji su izbegli Albansku golgotu.
Srbi za nju, ponavljamo, ne znaju.
Zar za Slavku Tomić, čiji je akvarel načinio novembra 1915. godine u Makedoniji slikar Almeri de Lobel-Riš?
Zar Slavka Tomić, heorina o kojoj više ništa ne znamo posle 1916?
Heorina koja je prešla put od četnika do narednika srpske vojske?
Zahvaljujući Šošićevoj knjizi, Srbija je podstaknuta da se objavi više informacija o životu slavne Slavke Tomić.
Slavka Tomić, žena koja je bila čovek.
(Tanja Milanović)