Šta za Srbiju znači ZONA SLOBODNE TRGOVINE sa zemljama Evroazijske unije?
- Nismo dovoljno konkurentni, pa je ta trgovina između Srbije i Rusije, u stvari, poluslobodna. Rusija zateže oko izvoza automobila, traži pored kvota i kontrakvote. S druge strane, u poljoprivredi imamo sve prednosti slobodne trgovine, a ne uspevamo da zadovoljimo ruske zahteve, ni po količini, ni po kvalitetu proizvoda - zaključuje ekonomista Stevanović
Predsednici iz zemalja Evroazijske unije (EEU), odlučili su da otpočnu pregovore sa Srbijom o kreiranju zajedničke zone slobodne trgovine nakon čega bi, prema rečima ministarke za trgovinu EEU Veronike Nikišine trebalo da potpišu novi ugovor o tome. Ovakav ugovor bi, manje više obuhvatio, ono što već imamo sa Rusijom, a to je slobodna trgovina za većinu proizvoda, osim što bi se proširio i na Kazahstan, Belorusiju, Jermeniju i Kirgistan.
- Ovaj sporazum podrazumeva ono što već imamo sa Rusijom, samo bismo se proširili i ona ostala istočna tržišta. Pogotovo, mogli bismo da privučemo investitore iz Kazahstana kojima bismo pokazali komparativne prednosti našeg tržišta, a to je bescarinski izvoz za najveći deo proizvoda. Ovo ne važi samo za automobile za koje se još pregovara o kvotama - ističe ekonomista Saša Đogović i dodaje:
STO: Trgovinski sporazum vredan 1.000 milijardi dolara
- Naša je dodatna prednost što su zamrznuti ekonomski odnosi Rusije i Evropske unije, a postoji i zahlađenje sa Turskom. Ne bi bilo loše da prebacimo neke turske pogone u Srbiju, a odatle da ih plasiramo u Rusiju.
Ekonomista Aleksandar Stevanović kaže da sa Rusijom već imamo slobodnu trgovinu, ali da ne koristimo prednosti takve trgovine tamo gde možemo.
SKANDALOZNI SPORAZUM IZMEĐU EU I SAD DIGAO EVROPU NA NOGE: Postajemo robovi ako ovo prođe! (FOTO)
- Nismo dovoljno konkurentni, pa je ta trgovina između Srbije i Rusije, u stvari, poluslobodna. Rusija zateže oko izvoza automobila, traži pored kvota i kontrakvote. S' druge strane, u poljoprivredi imamo sve prednosti slobodne trgovine, a ne uspevamo da zadovoljimo ruske zahteve, ni po količini, ni po kvalitetu proizvoda - zaključuje Stevanović.
VUČIĆ I PUTIN U MOSKVI: Rusija računa na dalji razvoj odnosa sa Srbijom
Stevanović još kaže da ćemo sada imati slobodniji izlaz na ostala tržišta Evroazijske unije, ali ne uzda se preterano u njih.
Inače, EEU je zajednica država sa političkom, ekonomskom, vojnom, carinskom i humanitarnom saradnjom na području Evroazije. Evroazijska ekonomska unija je zvanično uspostavljena 1. januara 2015. godine.
(Slađana Vasić)