Povećan broj romskih koordinatora u opštinama i gradovima Srbije
- Dobre prakse u inkluziji Roma i Romkinja, koje su uspostavljene na lokalnom nivou kroz rada romskih koordinatora, zdravstvenih medijatorki, predagoških asistenata i kroz uvođenje mobilnih timova za inkluziju Roma prenesene su u novu strategiju i očekujemo da će zaživeti širom Srbije kaže Suzana Paunović
Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović navela je na drugom sastanku Mreže za romska pitanja da je u gradovima i opštinama u Srbiji angažovano 76 koordinatora za romska pitanja.
(INTERVJU) SUZANA PAUNOVIĆ: U Srbiji se sve više ostvaruju ljudska prava
Paunović je navela da je Kancelarija, kao vid podrške opštinama i gradovima, uradila ujednačavanje i standardizaciju opisa poslova koordinatora za inkluziju Roma. Neka od zaduženja koordinatora odnose se na komunicikaciju i posredovanje između romske zajednice i lokalne administracije, pružanje podrške organizacijama civilnog društva koje se bave uključivanjem i unapređivanjem romske zajednice na lokalnom nivou, pospešivanje međusektorke saradnje pedagoških asistenata, zdravstvenih medijatorki sa predstavnicima Centra za socijalni rad, filijalama Nacionalne službe za zapošljavanje i organizacijama civilnog društva ali i podrška lokalnoj samoupravi u razvoju i sprovođenju politika i programa inkluzije Roma u skladu sa nacionalnim i lokalnim strateškim okvirom
JASNA PLAVŠIĆ: Romi su i dalje najviše izloženi diskriminaciji!
Kancelarija za ljudska i manjinska prava je podržala rad Asocijacije romskih koordinatora koja okuplja 44 koordinatora za romska pitanja. Svaki koordinator prošao je obuke iz različitih oblasti.
- Kancelarija je podržala i rad Mreže za romska pitanja, koju je osnovala SKGO u okviru projekta "Jačanje uloge lokalnog romskog koordinatora u lokalnim samoupravama u Srbiji“ . Članice ove Mreže su 83 lokalne samouprave, sa 113 članova. Mreža koordinatora za romska pitanja će se i dalje razvijati i jačati, uključujući povećanje njihovog broja - navela je Paunović.
Vidljivi rezultati projekta "Ovde smo zajedno - evropska podrška za inkluziju Roma"
Paunović je podsetila da su novom Strategijom za sociajlno uključivanje Roma i Romkinja lokalnim samoupravama poverena veća ovlašćenja ali odgovornost za sprovođenje mera koje se odnose na inkluziju Roma:
- Dobre prakse u inkluziji Roma i Romkinja koje su uspostavljene na lokalnom nivou kroz rada romskih koordinatora, zdravstvenih medijatorki, predagoških asistenata i kroz uvođenje mobilnih timova za inkluziju Roma prenesene su u novu strategiju i očekujemo da će zaživeti širom Srbije.
Koordinatori za romska pitanja u jedinicama lokalne samouprave angažovani su putem ugovora o radu, ugovora o delu, volonterskih ugovora, odlukama, a razlikuju se i nazivi njihovih radnih mesta.
(Telegraf.rs)