EVROPA TRAŽI 1,3 MILIONA RADNIKA: Ovo je možda ŠANSA i za vas da zaradite DOBRE PARE!
Zbog građevinske sezone, dosta naših građevinaca već je otišlo u inostranstvo, gde su bolje plaćeni i imaju više posla
U evropskim zemljama od građevinskih radnika najviše se trenutno traže montažeri skela, fasaderi i instalateri, kažu u Građevinskoj komori Srbije.
ŽELITE DA RADITE U FINSKOJ? Prosečna plata je oko 4.000 evra, a evo šta vam je sve potrebno
- U Zapadnoj Evropi je najveća potražnja za specijalizovanim radnicima - montažerima skela, fasaderima, majstorima za pod, instalaterima mašinskih instalacija i elektroinstalacija, kao i instalacija na energetskim blokovima u termoelektranama - rekao je Tanjugu potpredsednik Građevinske komore Srbije Goran Rodić.
On navodi da je zbog građevinske sezone dosta naših građevinaca već otišlo u inostranstvo, gde su bolje plaćeni i imaju više posla.
SRBIN IZ NEMAČKE ZAPOŠLJAVA BALKANCE: Za 20 dana se prijavilo 2.000 LJUDI, a evo i zašto!
Prema njegovim rečima, samo evropskim zemljama trenutno nedostaje oko 1,3 miliona zanatlija raznih građevinskih profila.
- Sve što je vredelo u Srbiji je uglavnom već i otišlo. Rad u Nemačku je organizovan preko detašmana, a u ostalim evropskim zemljama se ide gotovo poludivlje, na turističke vize i posle tri meseca se vraćaju - rekao je Rodić.
ŽELITE DA RADITE I ŽIVITE U ŠVEDSKOJ? Evo šta je sve potrebno da znate, i kolike su plate
Što se tiče tradicionalnih zemalja u kojima su prisutni naši neimari - Rusija, Kazahstan, Azerbejdžan i Alžir, prema njegovim rečima, tek treba da se započnu dosta veliki poslovi.
- U Rusiji, prema našim procenama, ima oko 20.000 naših građevinara. Trenutno nisu uposleni i preti opasnost da se dobar deo njih vrati u Srbiju. Pitanje je kako će biti organizovana gradnja velikih objekata, a posebno stambenih, za Svetsko prvenstvo fudbalu u Rusiji 2018. godine - kazao je Rodić.
On dodaje da Rusi traže organizovan nastup naših građevinara za te projekte.
Kada je reč o Alžiru, gde je ranije bila prisutna Hidrotehnika koja je pravila nasipe i brane, kao i deo vodovodne infrastrukture, biće realizovani projekti gradnju još tri brane i toj zemlji će biti potrebna građevinska operativa.
- Alžir je svojevremeno planirao skoro 300 milijardi dolara investicija u stambenu izgradnju i infrastrukturne objekte i njihova delegacija je zbog toga bila kod nas - rekao je Rodić i napomenuo da bi naši radnici mogli tamo da rade samo ako bi nastup bio organizovan uz pomoć države.
Libija i Irak trenutno nisu poplarne destinacije za građevinare, ali ako se tamo sredi situacija biće realizovani veliki poslovi.
- Naše firme, poput Energoprojekta, trenutno rade u Peruu, Kataru i to velike poslove, a imamo naše firme koje rade i u Ekvatorijalnoj Gvineji, u Južnoj Africi, Jordanu gde se, na primer, pravi vodovod - kazao je Rodić.
On dodaje da će veliki građevinski projekti biti realizovani i u Tasmaniji, Maleziji i Indoneziji i sličnim zemljama.
- Svuda se traže kvalitetni majstori i inženjeri, za njih uvek ima posla - ističe potpredsednik Građevinske komore Srbije.
U Srbiji, takođe, nedostaje kvalitetna radna snaga pošto je najveći deo dobrih radnika angažovan na infrastrukturnim projektima i "Beogradu na vodi", ili u manjem delu na privatnim gradilištima - naveo je Rodić.
(Telegraf.rs/Tanjug)