Obeležena 72. godišnjica deportacije Tatara sa Krimskog poluostrva (VIDEO)

Oko 46.2 odsto deportovanih krimskih Tatara umrlo je zbog gladi i bolesti, mnogi su bili na prinudnim radovima koji je od njih tražio sistem sovjetskih Gulag zatvora

Danas se obeležava 72. godišnjica deportacije krimskih Tatara sa Krimskog poluostrva. 230.000 ljudi, etničkog muslimanskog naroda Krima, 1944. godine bio je prisilno deportovano po naredbi sovjetskog lidera Josifa Staljina, pre svega u Uzbekistan.

Ukrajinu znate samo po lošim stvarima, ali niste ni sanjali da je ona ZAPRAVO OVAKVA (VIDEO)

1944-­1947. godine, oko 46.2 odsto deportovanih krimskih Tatara je uginulo zbog gladi i bolesti, mnogi su bili na prinudnim radovima koji je od njih tražio sistem sovjetskih Gulag zatvora.

Krimskim Tatarima je omogučeno da se vrate na Krim tek na kraju 80-tih i od tada su oni bili treća po veličini etnička grupa na Krimu.

Od početka aneksiranja Krimskog poluostrva u martu 2014. godine krimski tatari mnogo trpe od strane okupacionih ruskih vlasti, i to je bilo potvrđeno od strane UN, OEBS i Saveta Evrope kao i drugih organizacija i nevladinih institucija za ljudska prava.

Više od 10.000 krimskih Tatara su prinuđeni da napuste Krim i presele se u druge regione Ukrajine. Danas 21 predstavnik krimskih tatara je kidnapovan, troje od njih su nađeni mrtvi, pokrenuto je oko 130 krivičnih postupaka protiv krimskih Tatara, 14 se nalazi pod ruskom istragom, a većini od njih je zabranjen ulazak na Krim.

U aprilu 2016. godine, krimsko-tatarska lokalna samouprava Međlis je priznata u Rusiji kao ekstremistička i time je stavljena van zakona.

Odgovornost za sva kršenja ljudskih prava na Krimu je samo na Ruskoj Federaciji kao okupacionoj vladi prema propisima međunarodnog prava, pošto samo ona održava efektivnu kontrolu nad Krimom bez saglasnosti vlade Ukrajine.

Više informacija o sudbini krimskih Tatara možete pogledati OVDE.

Ove godine ukrajinska učesnica na Evroviziji Jamala pobedila je sa pesmom "1944", koja govori o deportaciji njene porodice koja je ostala na okupiranom Krimu.

Pogledajte video:

(Telegraf.rs)