Bojović imao stanove po celoj Španiji!
“Zemunci” i Luka Bojović, kao i članovi Šarićeve grupe, imali su u Španiji i turistička preduzeća, hotele, jahte i drugo
Španska policija i tužilaštvo otkrili su na Pirinejskom poluostrvu imovinu koju su kupili pripadnici "zemunskog klana" i grupe Darka Šarića.
Stanovi su otkriveni u Madridu, Barseloni, Grenadi i Marbelji, a luksuzna vila u Malagi.
"Zemunci" i Luka Bojović, kao i članovi Šarićeve grupe, imali su u Španiji i turistička preduzeća, hotele, jahte... Istovremeno, Španci su otkrili i stotinak računa otvorenih posredstvom of-šor kompanija na Sejšelima, Devičanskim i Kajmanskim ostrvima, preko kojih su prali novac od prodaje droge.
- Mehanizam pranja novca bio je veoma razrađen. Oni su više manjih iznosa uplaćivali preko of-šor kompanija na Sejšelima, Devičanskim i Kajmanskim ostrvima. Do sada je identifikovano stotinu takvih računa. Za taj novac su pripadnici grupa kupovali uglavnom nekretnine, jahte, ali i zlatne poluge i umetnine. Sumnja se da jedna poveća količina zlatnih poluga potiče od kokainskog novca. Biće potrebno vreme da srpski i španski istražni organi utvrde tokove novca od droge, koji je prebacivan preko više računa, a imovina je prepisivana na druge osobe - kaže izvor upoznat sa istragom.
U Madridu i Barseloni otkriven je i po jedan stan. Pripadnici kriminalnih grupa voleli su apartmane u elitnim turističkim mestima, pa su u Grenadi imali čak pet, u Marbelji dva, a bili su i vlasnici više objekata u Malagi, gde su srpski i španski istražitelji jednu ulicu nazvali - srpskom. Tu je bila i luksuzna vila, vredna nekoliko miliona evra.
- U lukama svih tih primorskih mesta otkrivene su i jahte, za koje se sumnja da su pripadale srpskim narko-dilerima. Sumnja se da su ih koristili da bi drogu unosili u Španiju. Te jahte su dolazile do velikih brodova i zatim se vraćale u luke, gde je droga istovarana. Iste jahte koristili su i za krstarenja, ali su ih i rentirali - kaže taj izvor.
Pripadnicima narko-grupa posebno je bilo interesantno da ulažu novac u turistička preduzeća i kupovinu hotela, pa je to bio jedan od legalnih poslova u koje je ubacivan novac od prodaje droge.
Osim imovine pripadnika grupe Luke Bojovića i Darka Šarića, ispituje se i imovina Slobodana Radulovića, nekadašnjeg direktora "C marketa", koji je u bekstvu zbog suđenja takozvanoj stečajnoj mafiji.
U toj istrazi je otkriveno da je Radulović, još dok je bio direktor "C marketa", zajedno sa članovima svoje porodice poslovao sa preduzećima u Španiji. Sumnjalo se da se on tamo krije.
Predstavnici srpskog tužilaštva i Ministarstva pravde bili su u Španiji onda kada je dogovorena saradnja i u finansijskim istragama.
Prema međunarodnim ugovorima, postupak sa imovinom stečenom kriminalom obično podrazumeva da polovina vrednosti ostaje u zemlji gde se nalazi, a ostatak odlazi u zemlju odakle je kriminalac.
Procenjuje se da je imovina srpskih kriminalaca u Španiji vredna nekoliko stotina miliona evra.
(I. M. / Izvor: Blic)