DANAŠNJI DAN NIŠ ĆE PAMTITI ZAUVEK: Kasetne bombe ubile su 15 ljudi i zavile grad u crno (VIDEO)

Oko 11 i 20 časova kasetnom municijom je pogođena i međugradska autobuska stanica i glavna pijaca, a bombe su padale i pored zgrade patologije Kliničkog centra i u Duvaništu

Foto: S. Pikula

U bombardovanju Niša kasetnim bombama 7. maja 1999. godine stradalo je petnaest Nišlija među kojima i dvadesetšestogodišnja trudnica Ljiljana Spasić, i to je dan koji Nišlije i cela Srbija pamte kao jedan od najtužnijih za vreme NATO agresije.

Na današnji dan NATO je ojadio Niš! Ne ponovilo se! (FOTO)

Oko 11 i 20 časova kasetnom municijom je pogođena i međugradska autobuska stanica i glavna pijaca, a bombe su padale i pored zgrade patologije Kliničkog centra i u Duvaništu, piše portal Južne vesti.

MASAKR KOJI ĆE SRBI PAMTITI DOK SU ŽIVI: Evo kako je NATO kasetnim bombama ubio TRUDNICU dok je išla po trešnje! (FOTO)

U ovim napadima je povređeno još 18 ljudi. Neki od njih, pogođeni gelerima, ostali su bez ruku ili nogu.

Eksplozijama tog 7. maja 1999. godine svedočio je i Marko Smiljković, urednik portala "Građanin", a tada novinar lista "Glas javnosti", koji inače živi u ovom delu Niša.

- Kako kaže, u to vreme narod nije ni znao da postoje kasetne bombe, niti ga je vlast pripremila na to da je napad njima moguć. Zato ni sam nije bio svestan da su "kišobrančići" koji su počeli da padaju na Šumatovačku, gde je i on prolazio sa prijateljicom, zapravo – bombe - navodi Smiljković.

Da bi sačuvali ovaj tragičan datum od zaborava, dvojica mladih Nišlija koji su tada, kao deca, svedočili bombardovanju Šumatovačke, pre nekoliko godina snimila su film "Zvuk '99."

Bombardovanje Niša počelo je oglašavanjem sirena 24. marta i trajalo je do 10. juna. U tom periodu, prema evidenciji naučnog radnika i publiciste Novice Ranđelovića, na osnovu koje je izdao knjigu “Niš u ratnom plamenu” poginulo je 26 civila, teže je ranjeno njih 60, a lakše oko 200.

U Nišu su se sirene za početak ili kraj vazdušne opasnosti čule 258 puta, stanovnici su pod vazdušnom opasnošću bili puna 52 dana, dok su bombe grad razarale 29 dana i za sobom ostavile srušene mostove, škole, fabrike.

Kako bi se očuvalo sećanje na nevino stradale, svake godine se i 24. marta polažu venci i to na dva obeležja žrtvama NATO bombardovanja na početku Šumatovačke ulice.

(Telegraf.rs)