Panamski papiri: Uzbunjivač prvi put progovorio o aferi

Uzbunjivač je naveo da su fantomske kompanije često povezane sa krivičnim delom prikrivanja poreza, ali Panamski papiri su bez ikakve sumnje pokazali da, iako nisu nezakonite, fantomske kompanije se koriste da bi izvršile niz ozbiljnih prestupa

koji stoji iza objavljivanja Panamskih papira danas je prekinuo ćutanje da bi objasnio kako su ga nepravde vezane za of-šor poreska utočišta navele da obelodani dokumente advokatske firme Mosak Fonseka.

JEZIV POHOD U MERILENDU, TRI NAPADA ZA DVA DANA: Ubio bivšu ženu, pa krenuo dalje! (FOTO) (VIDEO)

Izvor, čiji identitet i pol su i dalje ostali tajna, za list "Gardijan" negirao je da je špijun.

"Da bude jasno, ja ne radim ni za jednu vladu niti obaveštajnu agenciju, bilo direktno ili po ugovoru, i nikada nisam. Moj stav je u potpunosti moj lični", rekao je uzbunjivač za britanski list.

On je dodao da je objavljivanje 11,5 miliona dokumenata iz panamske advokatske firme "Mosak Fonseka" pokrenulo "novu, ohrabrujuću globalnu debatu", zahvaljujući tome što je međunarodni novinski konzorcijum, koji uključuje i "Gardijan", prošlog meseca pokrenuo čitavu aferu.

TURSKI NOVINARI OSUĐENI NA ZATVORSKU KAZNU: Gul i Dundar dobili po pet godina

Uzbunjivač je naveo da su fantomske kompanije često povezane sa krivičnim delom prikrivanja poreza, ali Panamski papiri su bez ikakve sumnje pokazali da, iako nisu nezakonite, fantomske kompanije se koriste da bi izvršile niz ozbiljnih prestupa.

On kaže da su veliki mediji dosada pažnju usmeravali na skandale u vezi sa onim što je dopušteno i legalno u sistemu, a ono što je dozvoljeno je stvarno skandalozno i mora biti promenjeno.

Izvor koji stoji iza Panamskih papira kontaktirao je tokom prošle godine nemačkog novinara "Zidojče cajtunga", Bastijana Obermajera, a taj list je podatke koje je dobio podelio s Međunarodnim konzorcijumom istraživačkih novinara iz Vašingtona.

OSVETA PREVARENE ŽENE: Nasrnula na dečkovu ljubavnicu, ova krenula da je udara AUTOM (VIDEO)

Uzbunjivač je naveo i da su neke od vodećih medijskih kuća kojima su dokumenti bili ponuđeni odlučili da ih ne objave, a čak ni Vikiliks nije odgovorio na njegove pokušaje da ih kontaktira.

Izvor "Gardijana" govorio je kritički i o vladama zbog njihovog oštrog tretmana prema uzbunjivačima, dodajući da je Edvard Snouden zaslužio nagradu, a ne da bude proganjan.

Uzbunjivač je, mada ocenjuje da su zvanične reakcije na Panamske papire razočaravajuće, ipak optimista da će u eri Interneta i digitalizacije nova revolucija biti digitalizovana, ili je, kako navodi, ona možda već i počela.

(Telegraf.rs / Tanjug)