DA LI ZNATE DA JE INTERFON U SRBIJI POSTOJAO PRE 100 GODINA? Evo kako je izgledao! (FOTO)

- Oni koji su pravili ovakva stara zvona mislili su i na mogućnost da domaćin nije tu. Na zvonu je bila kukica, a na njoj se obično nalazila platnena torbica u koju bi gost mogao da ostavi pisanu poruku za domaćina - priča Živoslav

Da li znate da su šumadijskom domaćinu gosti zvonili na vrata i ostavljali poruke u slučaju da gazda nije kod kuće i pre više od 100 godina? Telegraf je u selu Čumić kod Kragujevca pronašao zvonce za kapiju staro između vek ili dva, koje još uvek radi i ima sve funkcije kao i današnje zvonce. 

ZAKAČIO JE RUŽU NA SANDUČE BROJ 32: Da li je ovo najromantičniji Beograđanin? (FOTO)

Meštanin Živoslav Lazarević, penzionisani mašinac Zastavinog instituta, kaže da zvono može da radi i kada nema struje i da je napravljeno od gvožđa.

Na postolju koje se kačilo na kapiju ili direk ograde, su praporci, metalno zvono, lanac koji treba povući da bi se zvono oglasilo, ali i potkovica.

- Potkovica je najmanje bitna, ali nema zvona koje je napravljeno bez nje. Morala je da bude sastavni deo zvona, jer se verovalo da donosi sreću u tom dvorištu. Veruje se da onaj ko pronađe konjsku potkovicu pronalazi sreću. Ona se zato nosi kući i postavlja na istaknuto mesto, obično iznad vrata. Tako će potkovica čuvati kuću od svih veštica, đavola, duhova i avetinja, i obezbediće mir i blagodet ukućanima - pojašnjava Lazarević.

On kaže da bi gost povlačio metalni lanac sa alkom na kraju, koji pokreće zvono, ali i praporce. Zvuk zvona poziva domaćina, a praporci su tu zbog lepote i ugođaja.

- Oni koji su pravili ovakva stara zvona mislili su i na mogućnost da domaćin nije tu. Na zvonu je bila kukica, a na njoj se obično nalazila platnena torbica u koju bi gost mogao da ostavi pisanu poruku za domaćina. Ta platnena torbica bila je nešto nalik današnjem poštanskom sandučetu, a imalo je čak i funkciju mesta na koje stižu danas sms poruke - kaže uz osmeh Živoslav Lazarević.

Domaćini su na prostoru Srbije na kapije često stavljali i klepetuše, gvozdena zvona namenjena kravama i ovcama.

(Marija Raca)