BEZ NJEGA BI NAŠA ISTORIJA BILA SASVIM DRUGAČIJA: Ne možete da pretpostavite koji je PRVI SRPSKI PATENT! (FOTO)
Uređaj je u uobičajenom stanju opremljen kazanom za pečenje i kućištem kazana ispod kojeg je postavljeno ložište
Iako je u našim krajevima konzumiraju još u 14. veku kada je stigla sa Turcima kao destilovano alkoholno piće arak koje se proizvodilo u Indoneziji i Maleziji, malo je poznato kada je tačno rakija počela da se proizvodi u Srbiji. Ono što se, međutim, zna je da je prvi stroj za pečenje rakije registrovan u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca u tadašnjoj Upravi za zaštitu industrijske svojine još davne 1909. godine.
UDAR NA SRPSKE SELJAKE: Lopovi sada kradu i kazane za rakiju!
Patent Stroj za pečenje rakije kazandžije Milana T. Jovanovića iz Novog Sada ujedno je i prvi ikada registrovan patent u našoj zemlji, saznali smo u Zavodu za intelektualnu svojinu RS, pa je red bio i da započnemo serijal o pronalascima sa prvim po redu.
U spisima koji opisuju uređaj stoji da se kazan za pečenje jednostavno vadi iz postolja pomoću poluge, pa je tako u velikoj meri olakšano njegovo pražnjenje. Sam kazan radi po poznatom postupku sa nizom lopatica za mešanje koje se lako mogu izvući preko zupčanika i ponovo vratiti, gde su ti nizovi lopatica povezani preko klinova koji se lako uguraju i vade.
NIKOLA ĐINĐIĆ SAHRANJEN, A ONDA OPLJAČKAN: Provalili mu u kuću i ukrali - jedino vredno što je imao!
Uređaj je u uobičajenom stanju opremljen kazanom za pečenje i kućištem kazana ispod kojeg je postavljeno ložište. Kazanom se upravlja spolja preko poluge, a izdiže se iz kućišta kazana tako što se prazni.
(VIDEO) KIKI LESENDRIĆ: Rakija je za strance afrodizijak!
Okretanje obrtne osovine prenosi se na osovinu mešalice preko zupčanika smeštenih van kazana, gde su dalje zupčanici, nizovi lopatica za mešanje i obrtna osovina pričvršćeni pomoću klinova čijim se vađenjem ceo uređaj može jednostavno rasklopiti.
Pretpostavlja se da su i u vreme ovog izuma mnogi stanovnici Balkana sami proizvodili svoju rakiju i sve "kace", kako ih u narodu zovu, imaju istu osnovu sa nekim manjim dodacima koje je svaki vlasnik po malo nadograđivao. Za razliku od mnogih drugih izuma koji su drastično menjali izgled tokom decenija, ova sprava i danas podseća na prvu.
Recept za pravljenje je gotov svugde isti, rakija se pravi od različitog voća, najviše od šljive, a naročito je postala popularna nakon uništenja vinograda filokserom i smanjenne proizvodnje vina.
SRPSKA RAKIJA ŠAMPION SVETA: Las Vegas domaćin takmičenja za NAJBOLJE ALKOHOLNO PIĆE
U prvo vreme korišćena je u terapeutske i medicinske svrhe, ali i za postizanje dobrog raspoloženja, što joj je danas najčešća svrha. U to ime: Živeli!
(Slađana Vasić)