Čeka li nas nova SVETSKA EKONOMSKA KRIZA poput one iz 2008. godine?

- Problem u našoj zemlji je što nismo uspeli da zaustavimo rast zaduženosti, kao što nismo započeli ni pravu štednju, jer smo uzeli od penzionera i zaposlenih i dali tamo gde treba. Na sve to, izgubićemo oko pola godine zbog predstojećih izbora - kaže Kovačević

Sudeći prema vestima sa prolećnog zasedanja MMF-a i Svetske banke u Vašingtonu, nikome se ne piše dobro. Zemlje sa razvijenim ekonomijama bore se sa velikim zaduživanjima, niskim privrednim rastom, niskom inflacijom i visokim javnim dugovima. Isto tako, zemlje u usponu suočene su sa padom prihoda od prodaje sirovina, a odbačeni su i spasilački planovi za pet najvećih američkih banaka...

Šta nas sve posle ovakvih izveštaja čeka i da li će se kao i 2008. godine, lava pokrenuta iz Amerike survati i na naš prostor?

STIŽE NOVA KRIZA, NAJGORA DOSAD: Uznemirujuće upozorenje ekonomiste koji je predvideo krah 2008.

Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević nije želeo da iznosi detaljne prognoze, ali ni ne isključuje mogućnost "najcrnjeg scenarija".

- Problem u našoj zemlji je što nismo uspeli da zaustavimo rast zaduženosti, kao što nismo započeli ni pravu štednju, jer smo uzeli od penzionera i zaposlenih i dali tamo gde treba. Na sve to, izgubićemo oko pola godine zbog predstojećih izbora - kaže za "Telegraf" Kovačević.

Ono što u najboljem slučaju može da se desi u svetu je usporeni oporavak svetske privrede.

ZBOG KRIZE OSTALI BEZ SEKSA: Rusi nemaju više para za ljubavnice, vraćaju se ženama

- Pitanje je šta će se dalje dešavati između dolara i evra. Drugo, neke zemlje zaostaju u privrednom rastu, tako da svakako svetu predstoji sporiji napredak privrede - zaključuje Kovačević.

Nivo javnog duga u razvijenim zemljama je relativno visok već duže vremena, ali su istovremeno i rashodi kamata po javnom dugu u tim zemljama relativno niski, jer je reč o razvijenim zemljama sa dobrim kreditnim rejtingom, smatra docent na Ekonomskom fakultetu Saša Ranđelović. U tom pogledu, u poslednje vreme nije došlo do drastičnih promena, osim što su usled izrazito ekspanzivne monetarne politike ECB i (ranije) američkog Feda, kamatne stope dodatno opale, tako da su trenutno izrazito niske, što pogoduje privrednom rastu u kratkom i srednjem roku.

CEO BRAZIL NA NOGAMA: Na antivladine proteste izašlo 1,4 MILIONA ljudi! (FOTO) (VIDEO)

- S druge strane, ekonomska pozicija zemalja bogatih prirodnim sirovinama, kao što su Rusija, zalivske države, Venecuela i druge, je pod snažnim uticajem pada cena tih sirovina, te se određene ekonomske turbulencije u tim zemljama (depresijacija kursa, pad privredne aktivnosti i zaposlenosti) ne mogu isključiti. Ipak, njihovo učešće u svetskoj ekonomiji nije toliko da bi moglo da izazove globalne poremećaje velikih razmera, tim pre jer niske cene sirovina podsticajno deluju na privredni rast u drugim državama - ističe Ranđelović.

O bojazni da usporavanje kineske ekonomije ima negativne efekte na svetsku privredu, Ranđelović dodaje da može biti delimično opravdana, s obzirom da je reč o jednoj od najvećih svetskih privreda. Ipak, on u tom slučaju i dalje govori samo o usporavanju rasta (sa 8-10 odsto godišnje) na (5-6 odsto godišnje), a ne o recesiji kineske ekonomije.

UPOZORENJE ZA CEO SVET: Očekuje nas ogromna kriza, bankari pozivaju na oprez

- Krize je generalno teško predvideti, ali svi ovi faktori, za sada, ne šalju jasne indicije da će do velike krize (poput one iz 2008.) i doći, mada se određene turbulencije ne mogu isključiti, jer na krize može uticati veliki broj ekonomskih, društvenih i političkih faktora, koji su teško predvidivi - zaključuje Ranđelović.

(Slađana Vasić)