Mostarski Stari most među sedam "nepoznatih" arhitektonskih čuda (FOTO)
Sajt Quora.com je objavio listu sedam "nepoznatih" čuda naše planete, među kojima se nalazi i Stari most u Mostaru
Sedam svetskih čuda helenističe epohe su svima poznata, iako izuzev velikih piramida u Gizi druga više ne postoje. Međutim, mnogi smatraju da i danas ima i drugih, manje poznatih arhitektonskih dela koja su vrhunac ljudske kreativnosti i genijalnosti, koja zaslužuju da se za njih čuje. Sajt Quora.com je objavio listu sedam "alternativnih" čuda naše planete.
OVO JOŠ NIJE VIĐENO U BEOGRADU: Čovek natovario DŽINOVSKE GREDE U "JUGIĆA"! (VIDEO)
Stari most u Mostaru (Bosna i Hercegovina)
Izgradnju mostarskog Starog mosta naredio je Sulejman Veličanstveni, a napravio ga je Mimar Hajrudin u 16. veku. Stajao je 427 godina dok 1993. godine nije uništen tokom rata u Bosni i Hercegovini. Obnovljen je i ponovo otvoren 23. maja 2004. godine. Nalazi se na popisu svetske kulturne baštine UNESCO-a. Iako je znatno izmenjen tokom rekonstrukcije, ostala je stara tradicija - meštani i dalje skaču sa mosta u ledenu Neretvu kako bi pokazali svoju hrabrost i veštinu.
Velika džamija u Djenneu (Mali)
Velika džamija u Maliju, izgrađena 1907. godine, najveća je građevina od opeke i blata na svetu. Zgrada je u potpunosti sagrađena od zemljanih cigala, pečenih na suncu. Smatra se jednim od najvećih dostignuća sudano-sehalske arhitekture, a od 1988. godine nalazi se na listi baštine UNESCO-a. Tri minareta koja se izdižu iznad džamije u gradu Djanee ukrašena su snopovima afričke palme, koji se ujedno koriste i kao skele za popravke. Očuvanje građevine postalo je tradicija, koja je prerasla u festival.
Chand Baori (Indija)
Jedno od najzapostavljenijih znamenitosti Indije - Chand Baori čini spektakularno kvadratno stepenište, koje spaja 13 spratova. Dvostruko stepenište spušta se do 30 metara dubokog bunara ispunjenog vodom smaragdno zelene boje, koji liči na podzemno jezero. Reč je o jednom od od najstarijih i najdubljih bunara na svetu. Naučnici još uvek ne mogu otkriti kada je izgrađen.
Palata Parlamenta u Bukureštu (Rumunija)
Palata parlamenta u Bukureštu jedna je od najvećih, najskupljih i najtežih civilnih administrativnih zgrada. Nakon zemljotresa koji je 1977. godine pogodio Rumuniju, predsednik Nikolaj Čaušesku je proces obnove iskoristio za gradnju palate koja je trebala da bude sedište predsednika i mnogih državnih institucija. Kamen temeljac položen je 1984. godine, a na megalomanski projekt u početku je išlo 70 odsto nacionalnog dohotka države. Zgrada je dugačka 270 metara, široka 240 metara, visoka 86 metara, čemu treba dodati 92 metra u podzemnom delu.
Tvrđava Kumbalgarh (Indija)
Svi smo čuli za Kineski zid, ali retko ko zna da i Indija ima svoj Veliki zid - Kumbhalgarh. Ova građevina, smeštena u Radžastanu, druga je po dužini na svetu, odmah posle Kineskog zida. Dugačak je oko 36 kilometara, visok u proseku 12 metara, širok osam metara. Vekovima je služio kao utvrđenje pred napadačima zbog čega Kumbalgarh nikad nije pao. Zid je proširen u XIX veku i sada "štiti" više od 360 hramova. Ipak, za dobar deo sveta i dalje je ostao nepoznato blago.
Džamija Šejh Lutfulah (Iran)
Ova džamija smatra se arhitektonskim remek delom iranske arhitekture. Izgrađena je tokom vladavine šaha Abasa, između 1603. i 1619. godine. Ime je dobila po njegovom tastu šeiku Loftolahu, veoma poštovanom libanskom propovedniku islama. Jedinstvena je po tome što nema minareta niti dvorište.Verovatno nije bila namenjena za javnu upotrebu, već je služila kao mesto za bogosluženje ženama iz šeikovog harema. Kupola džamije prekrivena je pločicama koje menjaju boju tokom dana, od krem do roze.
Tvrđava Deravar (Pakistan)
Četrdeset impresivnih bastiona izdižu se iznad pustinje Holistan čineći tvrđavu monumentalnih razmera. Zidovi Deravara visoki su 30 metara i formiraju obim od oko 1.500 metara. Iako se ova veličanstvena građevina nalazi usred pustinje, mnogi ljudi, pa ni Pakistanci, ne znaju ni da ona postoji. Za to, međutim, postoji i valjan razlog. Da biste došli do ove tvrđave morate unajmiti iskusnog vodiča sa vozilom. Od grada Bahavalpur putuje se 24 sata, i to kroz pustinju. A kada stignete, biće vam potrebna specijalna dozvola amira, lokalnog lidera, kako biste u nju i ušli.
(Telegraf.rs)