Afera pranja novca u Panami bi mogla da dovede do VELIKE KRIZE kapitalizma
Stručnjaci za ekonomiju smatraju da je curenje miliona podataka samo vrh ledenog brega i da je "običnim ljudima" svega preko glave
Juče je počela istraga povodom curenja miliona dokumenata koji razotkrivaju da su svetski bogataši, državnici, FIFA, 140 istaknutih političara, skrivali novac u poreskim oazama preko panamske advokatske firme "Mosak Fonseka", koja objavljivanje "panamskih papira" naziva "zločinom" i "napadom" na Panamu.
Ovo je NAJJEDNOSTAVNIJI način da razumete kako funkcioniše PRANJE NOVCA
"Panamski papiri" pokazuju da su više od 500 banaka, njihove podružnice i ogranci registrovali skoro 15.600 ofšor kompanija preko firme "Mosak Fonseka", a velika većina ih je osnovana od 1990-ih, navodi na svom sajtu Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ) koji obuhvata 100 dnevnih listova.
Direktorka vladinih poslova za globalni finansijski integritet u Vašingtonu kazala je da je ovo samo vrh ledenog brega.
- Veličina curenja je bez presedana, ali trikovi koje je koristila advokatska firma "Mosak Fonseka" nisu ni novi ni iznenađujući. Anonimne kompanije i neuspeh vlade u traženju advokata, korporativnih servisnih kompanija ili banaka da prikupljaju korisne informacije klijenata, otvaraju vrata širom otvorena za prljav novac ide preko celog sveta neometano - rekla je Heder Lou.
Lou sugeriše da birači znaju da sistem globalnog kapitalizma radi uglavnom za 1 odsto, a ne 99 odsto ljudi.
- Panama pejpers osvetljavaju ključni aspekt zašto sistem ne radi, jer je globalizacija omogućila da kapital i imovina 1 odsto ljudi (bilo da su pojedinci ili korporacije) slobodno putuje, dok od ostalih 99 odsto to ne mogu. Globalizacija je trebala da bude oko slobodnog kretanja ljudi, robe i kapitala. Ali je zapravo sistem podešen da omogući mobilnost uglavnom za bogate ljude (ili za velike korporacije).
Direktorka vladinih poslova za globalni finansijski integritet smatra da treba da se ponovo proceni kako tržišni sistem funkcioniše, i kako ne funkcioniše. I da treba da bude rasprava o slobodnoj trgovini i da ona bude deo procene, kao i da je potrebna organizovana globalna kampanja protiv utaje poreza.
Piter Atvoter, stručnjak za ekonomsko ponašanje, govori je da su birači sve više ljuti na prividnu prolaznost finansijske, korporativne i političke elite, jer 1% može da se kreće gde god poželi, i da profitiraju od toga, a da 99% ne mogu.
- Još gore, 99% njih ostaje u zgradama napuštenog Detroita, u toksičnim otpadima iz hemijskih fabrika u Zapadnoj Virdžiniji ili neodrživim poreskim obavezama u Portoriku - smatra Atvoter.
Više o tajnim dokumentima “Panama pejpersa” možete pročitati na sledećim linkovima:
NOVA SAZNANJA O TAJNIM DOKUMENTIMA: Osim Putina, novac su prali i Gadafi, Asad i Mubarak (VIDEO)
AFERA O PRANJU NOVCA: I britanski premijer uključen u skandal koji trese svet
(Telegraf.rs)